Komisioni për Mjedis miraton në parim Projektligjin për ofruesin e shërbimeve të navigacionit ajror
Lajme
Lexohet për: 1 min.
4 javë më parë
Linku u kopjua

Komisioni për Mjedis ka miratuar në parim Projektligjin për ofruesin e shërbimeve të navigacionit ajror. Qëllimi i kësaj nisme ligjore, u tha se është që të rregullojë statusin, mënyrën e organizimit dhe kompetencat e ofruesit të shërbimit të navigacionit ajror. Në mbledhjen e sotme të këtij komisioni është miratuar edhe Projektligji për rrugët.

Kryetarja e Komisionit për Mjedis, Fitore Pacolli tha se Projektligji për ofruesin e shërbimeve të navigacionit ajror nuk ka kosto shtesë buxhetore.

Në mbledhjen e sotme është shqyrtuar edhe projektligji për rrugët, ku deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Milazim Salijaj bëri të ditur se raporti ka 95 amendamente.

E deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Isak Shabani ka kërkuar sqarime sa i përket emërtimeve “autostradë” dhe “autoudhë”.

Në këtë komision u tha se është vendosur që emërtimi të jetë ‘autoudhë’ për shkak se përcaktohet mirë se çka përfshin si i tillë.

Lajmi i plotë në sistemin me parapagim...

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024