Spanja, Norvegjia dhe Irlanda do ta njohin sot shtetin palestinez
Bota
Lexohet për: 2 min.
4 javë më parë
Linku u kopjua

Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez tha të martën në mëngjes se qeveria e tij do të miratojë një masë për të njohur zyrtarisht shtetësinë palestineze më vonë gjatë ditës.

“Ky është një vendim historik që ka një qëllim të vetëm – të kontribuojë në arritjen e paqes midis izraelitëve dhe Palestinës”, tha ai në një fjalim në Madrid.

Sanchez vuri në dukje se Spanja do ta njohë shtetin palestinez bazuar në kufijtë e vitit 1967, duke njohur vetëm ndryshimet për të cilat janë rënë dakord të dyja palët.

“Edhe pse nuk i takon Spanjës të përcaktojë kufijtë e kombeve të tjera, pozicioni ynë është në përputhje me rezolutat e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, … dhe me qëndrimin e mbajtur çdo vit nga Bashkimi Evropian,” tha ai.

Sanchez shpjegoi se shteti palestinez duhet të jetë "i zbatueshëm" me Bregun Perëndimor dhe Gazën të lidhur me një korridor dhe Jerusalemin Lindor si kryeqytet.

Spanja do të njohë gjithashtu një shtet të unifikuar palestinez të qeverisur nga Autoriteti Palestinez, të cilin Sanchez e quajti "partneri ynë për paqen".

“Lëvizja për të njohur Palestinën nuk është kundër Izraelit, por “tregon refuzimin tonë të drejtpërdrejtë të Hamasit – që është kundër zgjidhjes me dy shtete. Me vendimin e sotëm, ne marrim përgjegjësinë tonë në kërkimin e paqes, sigurisë dhe prosperitetit të të gjithë njerëzve”, theksoi ai.

Të martën, Norvegjia dhe Irlanda do të njohin gjithashtu zyrtarisht shtetësinë palestineze. (AA)

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024