Sekretari i Përgjithshëm Stoltenberg: Bullgaria vlerësohet si aleate e besueshme e NATO-s
Lajme
Lexohet për: 3 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Bullgaria vlerësohet si një aleat i besueshëm i NATO-s dhe vlerësohet kontributi i saj në mbrojtjen dhe sigurinë kolektive gjatë njëzet viteve të anëtarësimit të saj, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg në një konferencë në Këshillin e Ministrave pas takimit më parë me kryeministrin në detyrë bullgar Dimitar Glavçev.

Të hënën, të dy ndoqën sesionin pranveror të Asamblesë Parlamentare të NATO-s që po zhvillohet në Qendrën e Konventës NDK të Sofjes.

Sekretari i Përgjithshëm tha se vitin e kaluar Bullgaria rriti shpenzimet e saj për mbrojtjen me afro 20% dhe ndau 2% të PBB-së për shpenzimet e mbrojtjes, duke u treguar se është një partner i besueshëm. Ai informoi se në takimin me Dimitar Gllavçev është biseduar për përgatitjet për Samitin e NATO-s në korrik në Uashington, rreziqet e sigurisë dhe Ukrainën.

Stoltenberg theksoi se ajo që NATO po bën në drejtim të mbështetjes për Ukrainën nuk do të thotë se aleanca është e përfshirë në konflikt. Roli i NATO-s është të mbështesë Ukrainën dhe të parandalojë përshkallëzimin e luftës, shpjegoi sekretari i përgjithshëm. Ai theksoi se NATO nuk po kërkon konflikt me Rusinë.

Ai theksoi se NATO nuk po dërgon trupa në Ukrainë, por vetëm po e ndihmon Ukrainën të mbrohet.

Sipas Stoltenberg, është e nevojshme të rritet prodhimi i armëve, për të forcuar rolin e sigurisë së NATO-s - jo vetëm në lidhje me Ukrainën. NATO ka bërë shumë premtime për të ndihmuar Ukrainën, por kjo nuk mjafton dhe të gjithë aleatët duhet të bëjnë më shumë. Bota është shumë e pasigurt dhe NATO duhet të përgatitet, tha ai. Ai tha se e gjithë aleanca duhet të rrisë ndihmën për Ukrainën.

Ai tha se mbështetja për Ukrainën duhet të jetë më e koordinuar dhe se NATO duhet të ketë një rol më të madh në koordinimin e kësaj mbështetjeje.

Rusia ka shkelur sovranitetin e një vendi tjetër dhe kjo ka shkelur ligjin ndërkombëtar. Sulmi rus në Ukrainë është një shkelje e ligjit ndërkombëtar, theksoi Stoltenberg. Është sipas këtij ligji ndërkombëtar që Ukraina ka të drejtën e vetëmbrojtjes. Ukrainasit kanë të drejtë të mbrojnë veten kundër agresionit rus dhe ne kemi të drejtën, si aleatë, të ndihmojmë Ukrainën në të drejtën e saj për vetëmbrojtje, tha ai.

Duke marrë një pyetje nga shtypi, Stoltenberg tha se NATO po rrit praninë e saj në rajonin e Detit të Zi dhe se ka grupe beteje në Rumani dhe Bullgari. Në këtë mënyrë, NATO po rrit gjithashtu monitorimin dhe aftësinë e saj për të reaguar shumë shpejt nëse ka një kërcënim, tha ai. Për momentin, nuk shihet një kërcënim i menjëhershëm, por me luftën në Ukrainë, është e nevojshme të rritet vigjilenca në rajonin e Detit të Zi në mënyrë që Aleanca të mund të reagojë nëse është e nevojshme, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s./BTA-KosovaPress

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024