Tetë të vdekur nga tornadot, mbi 110 milionë njerëz ndihen të rrezikuar
Bota
Lexohet për: 3 min.
2 javë më parë
Linku u kopjua

Të paktën tetë persona, përfshirë fëmijë, kanë vdekur, pasi tornadot goditën Shtetet e Bashkuara qendrore gjatë natës, pasi stuhitë e forta shkaktuan ndërprerje të energjisë dhe i detyruan banorët të strehoheshin në vend në fundjavën e Ditës së Përkujtimit.

Më shumë se 110 milionë njerëz në pjesë të gjera të SHBA-së janë nën kërcënimin e breshrit të madh, erërave të fuqishme të dielën, kryesisht në të gjithë luginat e lumit Misisippi, Ohajo dhe Tenesi.

Ndërsa stuhitë lëvizin drejt lindjes, Qendra e Parashikimit të Stuhive paralajmëroi për "tornado të dhunshëm, breshër ekstrem dhe korridore të dëmtimit të gjerë të erës".

Pesë viktima u raportuan në Cooke County, Teksas, duke përfshirë tre në një familje, tha për CNN sherifi i Qarkut Cooke Ray Sappington sot.

Dy fëmijë në këtë zonë u raportuan të zhdukur dhe janë ende të pagjetur që nga mëngjesi. Një person tjetër ka humbur jetën në Benton County, Arkansas, tha administratori i sigurisë i qarkut.

Në Oklahoma verilindore, dy persona kanë vdekur dhe të paktën 23 u plagosën si pasojë e stuhive të forta gjatë natës, thanë zyrtarët lokalë për CNN.

Pasi stuhitë e forta shpërthyen në Oklahoma Verilindore të shtunën mbrëma, 23 njerëz u lënduan, nënstacionet elektrike u rrëzuan dhe qyteti i Claremore mbeti pa sisteme gazi operative, tha menaxheri i qytetit Claremore, John Feary.

Midis të plagosurve, 19 u transportuan në spitale, tre me lëndime potencialisht kritike ose kërcënuese për jetën, tha Feary.

Brenda një stacioni karburanti Shell në Teksasin Verilindor, 60 deri në 80 njerëz mbetën të bllokuar. Lëndime të shumta u raportuan në stacion, por asnjë nuk ishte në rrezik për jetën, shtoi ai.

Në veri të Denton, Teksas, një tornado plagosi një numër të panjohur njerëzish, dëmtoi disa shtëpi, rrëzoi pemë dhe linjat e energjisë të shtunën mbrëma, thanë autoritetet.

"Viktima të shumta" u raportuan në Ray Roberts pasi moti i keq goditi zonën gjatë natës, thanë zyrtarët e zjarrit të qytetit të Denton. Dëme në disa shtëpi u raportuan gjithashtu në qytetin fqinj Celina, ku zyrtarët thanë se qyteti ishte prekur nga "aktiviteti i dukshëm i tornadove” të shtunën.

Shërbimi i motit lëshon vëzhgimin e tornadove "situate veçanërisht të rrezikshme" për pjesë të Teksasit, Oklahomas dhe Kansasit

Gati 400.000 klientë në gjashtë shtete mbetën pa energji deri të dielën pasdite, duke përfshirë më shumë se 100.000 ndërprerje në Misuri dhe Arkansas, sipas ueb sajtit poweroutage.us.

Stuhitë që u zhvilluan gjatë natës në Kansas, Oklahoma dhe Missouri tani po lëvizin në lindje drejt luginës së poshtme të lumit Ohio, duke shkaktuar një vëzhgim të ri të tornadove në pjesë të Arkansas, Illinois, Kentucky, Missouri dhe Tennessee, sipas Qendrës së Parashikimit të Stuhisë.

Arkansas Veriperëndimor, Kansasi Lindor, Misuri Perëndimor dhe Oklahoma Verilindore janë gjithashtu nën vëzhgimin e tornadove.

Ekziston një rrezik i nivelit 3 nga 5 i stuhive të forta mbi pjesë të luginave të Misisipit dhe Ohajos deri të hënën në mëngjes.

25 vjet çlirim, a jeni të kënaqur me suksesin e Republikës së Kosovës ?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
379
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024