670 të vdekur nga rrëshqitja e dheut në Papua Guineja e Re
Bota
Lexohet për: 2 min.
4 javë më parë
Linku u kopjua

Më shumë se 670 persona dyshohet se kanë vdekur pas një rrëshqitjeje shkatërruese dheu në një rajon të largët në veri të Papua Guinesë së Re, tha një zyrtar i OKB-së, ndërsa shpëtimtarët vazhdojnë të përpiqen për të gjetur të mbijetuar.

Më shumë se 150 shtëpi në fshatin Yambali janë varrosur në mbeturina, tha sot  shefi i misionit të Organizatës Ndërkombëtare për Migracionin (IOM), Serhan Aktoprak.

Vlerësimi i ri është një rritje e mprehtë nga fillimi i javës, kur OKB-ja fillimisht tha se besonte se më shumë se 100 njerëz kishin vdekur.

Popullsia e fshatit fillimisht u raportua të ishte rreth 4 mijë njerëz, por vlerësimet e reja zbuluan se numri aktual i banorëve ishte shumë më i lartë, shtoi Aktoprak.

Më shumë se 250 shtëpi janë evakuuar me rreth 1.250 njerëz të zhvendosur dhe shumë vendas kanë marrë strehim të përkohshëm me të afërmit dhe miqtë aty pranë, sipas zyrtarit.

Fatkeqësia goditi fshatin e largët Kaokalam, rreth 600 kilometra në veriperëndim të kryeqytetit Port Moresby, rreth orës 3 të mëngjesit sipas lokale të premten.

Papua Guineja e Re shtrihet në Oqeanin Paqësor dhe ka rreth 10 milionë banorë. /CNN

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024