FSB nis spastrimin e elitave ushtarake me miratimin e Kremlinit
Bota
Lexohet për: 6 min.
2 javë më parë
Linku u kopjua

Spastrimi i oficerëve të lartë është rezultat i grindjeve të brendshme midis FSB-së dhe ushtrisë për dështimin për të kapur Kievin dhe konkurrencën për fondet e mbrojtjes.

Arrestimet e fundit të pesë oficerëve të lartë ushtarakë rusë ka të ngjarë të jenë vetëm të parat nga dhjetëra figurat ushtarake që do të burgosen në një spastrim gjithëpërfshirës nga shërbimet e sigurisë, thanë për The Moscow Times zyrtarë të qeverisë ruse dhe burime pranë Kremlinit dhe Ministrisë së Mbrojtjes.

Me sa duket një përpjekje për të shuar korrupsionin ushtarak, Shërbimi Federal i Sigurisë (FSB) po ndjek gjeneralët e rangut të lartë me shpresën për të vënë fajin për pushtimin e dështuar të Ukrainës në vitin 2022 mbi kryet e ushtrisë dhe për të marrë kontrollin e shpërndarjes së ushtrisë. buxhet i madh – të gjitha me miratimin e heshtur të Kremlinit.

Por arrestimet rrezikojnë ta çojnë ushtrinë në trazira në një kohë kur Moska po kërkon të përfitojë nga mungesat e armëve të Kievit dhe të shtyjë më tej në territorin ukrainas.

Të gjitha burimet e The Moscow Times kërkuan anonimitetin për të diskutuar një çështje të ndjeshme që përfshin ushtrinë dhe FSB-në.

“Ka një pastrim të ashpër. FSB po pastron ekipin e [ish-ministrit të Mbrojtjes Sergei] Shoigu. Është për t'u pritur. Ky lloj operacioni mund të kryhet vetëm me miratim në krye [të udhëheqjes së vendit]”, tha një burim pranë Kremlinit për The Moscow Times.

Spastrimi duket të jetë kulmi i luftimeve të brendshme të kohës së luftës dhe konkurrencës për burime midis shërbimeve të sigurisë dhe Ministrisë së Mbrojtjes – dhe shënon një fitore për FSB-në, pasardhësin e KGB-së sovjetike, në favorin e ish-agjentit të KGB-së, presidentit Vladimir Putin.

“Ka ende një rrugë të gjatë për të bërë para përfundimit të spastrimeve. Më shumë arrestime na presin”, shtoi ai.

Në dy javë që nga shkarkimi i papritur i shefit të mbrojtjes, Shoigu, katër oficerë të rangut të lartë janë arrestuar me akuza që variojnë nga ryshfeti deri te shpërdorimi i pushtetit, e fundit prej të cilave erdhi vonë të enjten në mbrëmje.

Ndërsa këto arrestime fitojnë vrull, ato mund të zgjerohen në "spastrimin më të madh" në historinë moderne ruse, tha një zyrtar i qeverisë ruse në detyrë për The Moscow Times.

"Unë mendoj se deri në fund të vitit, dhjetëra, ndoshta qindra njerëz të rangjeve të ndryshme do të arrestohen në të gjitha njësitë e Ministrisë së Mbrojtjes," tha zyrtari i qeverisë ruse.

Oficerët e shërbimit të sigurisë që trajtonin hetimet e korrupsionit kishin vizituar selinë e Ministrisë së Mbrojtjes në Argjinaturën Frunzenskaya edhe përpara se arrestimi i zëvendësministrit të Mbrojtjes Timur Ivanov të bëhej publik në fund të prillit, tha një burim i afërt me ministrinë për The Moscow Times.

"Ka më shumë çekistë* atje [në ndërtesën e Ministrisë së Mbrojtjes] tani sesa personel ushtarak, më duket mua," tha burimi me sarkazëm, duke përdorur termin e kohës sovjetike për zyrtarët e sigurisë.

Kremlini nxitoi të pohoi se arrestimet nuk ishin gjë tjetër veçse rezultat i punës së vazhdueshme për të çrrënjosur korrupsionin në çdo nivel të qeverisë.

“Kjo është punë e vazhdueshme dhe konsistente për të luftuar korrupsionin, jo një fushatë”, tha të enjten zëdhënësi i Putin, Dmitry Peskov.

Por edhe pse media e pavarur, opozita dhe vëzhguesit ndërkombëtarë kanë raportuar për korrupsionin e shfrenuar të ushtrisë prej vitesh – dhe blogerët pro luftës kanë kritikuar korrupsionin ushtarak gjatë luftës në Ukrainë – arrestimet e gjeneralëve filluan vetëm pasi u bë e qartë se Shoigu do të humbiste punën e tij.

Pas arrestimit të Ivanov, hetuesit thanë se hetimi për punët e tij kishte nisur për më shumë se pesë vjet, duke nënvizuar faktin se autoritetet dinin për korrupsionin e ushtrisë shumë kohë përpara arrestimeve të fundit.

“Ka pasur shumë informacione për skemat e korrupsionit në Ministrinë e Mbrojtjes, janë grumbulluar çështje penale. Por ndërsa Shoigu ishte ministër dhe kishte ndikim të madh, hetuesit nuk u lejuan t'i ndiqnin ata, "tha një zyrtar i dytë i qeverisë për The Moscow Times.

Fushata e autorizuar nga Kremlini i FSB-së tregon se shërbimet e sigurisë po "triumfojnë" në konfrontimin midis dy agjencive kryesore të sigurisë gjatë kohës së luftës - ushtrisë dhe FSB-së - tha një burim i afërt me Kremlinin për The Moscow Times.

“Duhet të jetë një palë e vetme që duhet fajësuar për dështimin e pushtimit”, tha burimi.

“Ose janë shërbimet speciale, të cilat u angazhuan në përgatitjet e inteligjencës dhe analitike për luftën dhe i premtuan Putin një operacion triumfues dhe një fitore të shpejtë, por dështoi," tha ai, "ose "ushtria e dytë e botës" nën PR-carin Shoigu, e cila supozohej të siguronte fitoren e Putin - por doli të ishte një tigër letre dhe dështoi keq."

Dhe megjithëse riorganizimi i javës së kaluar pas inaugurimit pa largimin e shefit të Këshillit të Sigurimit, Nikolai Patrushev, koordinator i shërbimeve të sigurisë, dhe Shoigu, kreut të ushtrisë, FSB megjithatë ka fituar në këtë bllokim.

Për më tepër, zyrtarët e FSB-së mund të merrnin promovime dhe çmime për "luftën e tyre kundër korrupsionit" në sallat e pushtetit.

“Detyra e FSB-së, më së shumti, është të instalojë njerëzit e saj dhe të kontrollojë gjërat më të shijshme: ato zona ku ka buxhete të mëdha”, tha një zyrtar i dytë në detyrë i qeverisë për The Moscow Times.

Kur u pyet nëse spastrimet mund të pengojnë përpjekjet e luftës duke e çuar në rrëmujë udhëheqjen ushtarake në një kohë kur Rusia po kërkon të përfitojë nga mungesat e municioneve të Kievit, burimi tha: “A mendoni vërtet se ndonjë prej tyre [FSB] në këtë moment jeni të shqetësuar për suksesin e operacionit special?”

* Emri rrjedh nga Cheka, emri bisedor i të parëve në radhën e agjencive të policisë sekrete sovjetike. Punonjësit e organeve të sigurimit shtetëror sovjetik dhe rus janë quajtur Çekistë.

25 vjet çlirim, a jeni të kënaqur me suksesin e Republikës së Kosovës ?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
379
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024