Kelmendi kërkon nga shteti politika më të mira fiskale për bizneset
Intervista
Lexohet për: 3 min.
2 javë më parë
Linku u kopjua

Biznesmeni Ramiz Kelmendi ka deklaruar se kriza politike në veri të Kosovës nuk  duhet të pengojë zhvillimin ekonomik dhe se Ministria e Industrisë dhe Ministria e Ekonomisë duhet të fokusohen në zhvillimin ekonomik dhe të mos mbeten të bllokuara nga problemet politike.

Në një intervistë për KosovaPress, Kelmendi ka kritikuar mungesën e mbështetjes nga shteti dhe efektet e ligjit të Ministrisë së Mjedisit për qeset plastike, ndërsa ka bërë thirrje për bashkëpunim më të ngushtë mes institucioneve dhe bizneseve për zhvillimin e politikave më të mira fiskale.

Kelmendi thotë se ministritë duhet të punojnë më shumë për zhvillimin ekonomik të vendit.

Kelmendi thotë se shqetësuese është edhe largimi i punëtorëve nga Kosova, megjithatë shton se liberalizimi i vizave ka ndikuar të vetëdijesohen punëdhënësit karshi punëtorëve. Mirëpo, thotë se në këtë drejtim për shkak të rritjes së pagave, ka rritje të çmimeve të produkteve.

Sa i përket vendimit të Ministrisë së Mjedisit që disa lloje të qeseve të bëhen me pagesë, Kelmendi thotë se tashmë ka rënë sasia e prodhimit të tyre dhe se fabrika po punon me kapacitete të zvogëluara.

Duke folur për sfidat e bizneseve, Kelmendi thotë se ka mungesë të bashkëpunimit nga ana e qeverisë.

Biznesmeni Kelmendi thotë se shqetësuese është edhe mos ndryshimi i politikave fiskale.

Kelmendi ka folur edhe rreth importit dhe eksportit në vend, duke thënë se nevojitet një përkrahje më e madhe për bizneset nga shteti, në mënyrë që të vijë deri te shtimi i eksportit në tregun e huaj.

Ndryshe, të dhënat e fundit të Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK) për muajin prill 2024 tregojnë për një deficit tregtar prej 12.2% në prill 2024 krahasuar me të njëjtën periudhë 2023, përkatësisht 427.5 milionë euro krahasuar me deficitin 381 milionë në vitin 2023, teksa eksporti mbulon importin me 14.6%.

Eksporti i mallrave në prill 2024 kishte vlerën 73.2 milionë, ndërsa importi 500.7 milionë euro që është një rritje 8.8 për qind për eksport, si dhe një rritje 11.7 për qind për import krahasuar me periudhën e njëjtë 2023.

Sipas ASK-së, eksportet në BE arritën në 25 milionë euro ose rreth 34.1 për qind e eksporteve të përgjithshme me rritje 27.9%. Importet e Kosovës nga BE-ja ishin rreth 243.4 milionë euro ose 48.6% e importeve të përgjithshme, me rritje 22.2%.

Eksportet e Kosovës me CEFTA arritën në 32.6 milionë euro ose 44.5% të eksporteve të përgjithshme, me rritje 20.7%. Importet nga vendet e CEFTA-s arritën në 65.5 milionë euro ose 13.1% të importeve të përgjithshme, me rënie 16.4%. Eksportet e Kosovës me vendet e tjera të botës arritën në 15.6 milionë euro ose 21.4%. Importet e Kosovës me vendet e tjera të botës arritën në 191.1 milionë euro ose 38.3%.

25 vjet çlirim, a jeni të kënaqur me suksesin e Republikës së Kosovës ?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
380
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024