Zbulohen rrënojat e nëndetëses amerikane nga koha e Luftës së Dytë Botërore
Bota
Lexohet për: 2 min.
2 javë më parë
Linku u kopjua

Mbytja e një nëndetëse të marinës amerikane, e cila fundosi shumicën e anijeve luftarake japoneze gjatë Luftës së Dytë Botërore, është gjetur në Detin e Kinës Jugore, rreth 80 vjet pasi u fundos nga forcat armike.

USS Harder u gjet 914 metra nën ujë në ishullin verior të Filipineve Luzon, shkruan BBC.

Harder u fundos në aksion më 29 gusht 1944, së bashku me një ekuipazh prej 79 personash.

Në një nga patrullimet e tij të fundit gjatë luftës, ai fundosi tre destrojer japonezë dhe dëmtoi rëndë dy gjatë katër ditëve.

Kjo i detyroi japonezët të ndryshonin planet e tyre të betejës dhe të vononin transportuesit e tyre, gjë që kontribuoi në humbjen e tyre.

"Ne nuk duhet të harrojmë se fitorja ka një çmim, ashtu si edhe liria," tha Samuel J. Cox, një admiral në pension i SHBA që drejton NHHC.

Filipinet ishin një nga fushat kryesore të betejës së Paqësorit të Luftës së Dytë Botërore, ndërsa SHBA luftuan për të rimarrë koloninë e saj të mëparshme nga Ushtria Perandorake Japoneze. Ujërat brenda dhe përreth arkipelagut shërbyen si vendpushimi i luftanijeve të famshme nga Lufta e Dytë Botërore.

Harder, i cili lundroi me moton "Hit 'Em Harder", u gjet si pjesë e projektit Lost 52, i cili synon të gjejë 52 nëndetëse amerikane të humbura gjatë Luftës së Dytë Botërore. Marina amerikane tha se u gjet relativisht e paprekur.

Nëndetësja dhe ekuipazhi i saj më vonë morën Citimin e Njësisë Presidenciale për shërbimin e tyre gjatë luftës dhe kapitenit, komandantit Sam Deeley, iu dha pas vdekjes dekorata më e lartë ushtarake amerikane, Medalja e Nderit.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024