Ulutash i kërkon Kurtit të shmangë veprimet që përkeqësojnë tensionet
Lajme
Lexohet për: 3 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Misioni paqeruajtës i NATO-s në Kosovë ka dalë me detaje nga takimi i sotëm ndërmjet kryeministrit Albin Kurti dhe kreut të KFOR-it, gjeneralmajor Ozkan Ulutash.

Në njoftim thuhet se takimi vjen pas veprimeve të fundit të ndërmarra nga Policia e Kosovës që rezultoi me mbylljen e gjashtë njësive të Bankës së Kursimeve Postare në veri.

Ulutash vuri në dukje se “veprimet e njëanshme që mund të përkeqësojnë tensionet duhet të shmangen dhe se duhet të ruhet koordinimi i duhur midis të gjitha palëve të interesuara.”

Policia mbyll gjashtë filiale të Bankës Postare Kursimore të Serbisë në veri të Kosovës • KosovaPress

Ai gjithashtu përsëriti përkushtimin e palëkundur nga KFOR-i për të vazhduar zbatimin e mandatit për të siguruar një mjedis të sigurt për të gjithë njerëzit që jetojnë në Kosovë dhe lirinë e lëvizjes në çdo kohë dhe në mënyrë të paanshme.

Po ashtu, përsëriti mbështetjen e plotë të NATO-s për dialogun e lehtësuar nga BE-ja ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, si mënyra e vetme për të zgjidhur çështjet e pazgjidhura për të mirën e të gjitha komuniteteve.

Konfiskohen 1.6 milionë euro e mbi 74 milionë dinarë në filialet e Bankës Postare Kursimore • KosovaPress

“Roli i KFOR-it vazhdon të jetë thelbësor për stabilitetin rajonal dhe se misioni i udhëhequr nga NATO mban një qëndrim të dukshëm dhe fleksibël në terren që na lejon të përgjigjemi në mënyrë efektive ndaj çdo zhvillimi të rëndësishëm të sigurisë; në përgjigje të dhunës së viteve të kaluara, ne kemi bërë përforcimin më të madh të KFOR-it në një dekadë, duke dislokuar pothuajse 1000 trupa shtesë; ne kemi katërfishuar praninë e KFOR-it në veri të Kosovës dhe kemi trefishuar numrin e patrullave, duke përfshirë edhe përgjatë vijës kufitare administrative”, tha kreu i KFOR-it.

Komandanti i KFOR-it theksoi se “përparimi drejt stabilitetit të qëndrueshëm në mbarë Kosovën kërkon më shumë sesa praninë e KFOR-it”.

Siç tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, në Prishtinë, nëntorin e kaluar: “Stabiliteti në rajon varet nga të gjitha palët që zgjedhin diplomacinë në vend të dhunës dhe nga respektimi i angazhimeve ekzistuese”, përfundon komunikata e KFOR-it.

Ja çka deklaron KFOR-i për aksionin në veri • KosovaPress

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024