Miratohet rezoluta për Srebrenicën, ja kush votoi pro e kush kundër
Ballkani
Lexohet për: 4 min.
3 javë më parë
Linku u kopjua

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara miratoi sot rezolutën për gjenocidin serb në Srebrenicë të Bosnjës me 84 vota pro, 19 kundër dhe 68 abstenime.

Rezoluta për gjenocidin në Srebrenicë u prezantua sot në seancën e Asamblesë së Përgjithshme me temën "Kultura e paqes".

Autorët e rezolutës janë Bosnja dhe Hercegovina, Ruanda dhe Gjermania. Përveç propozuesve, sponsorët e rezolutës janë: Shqipëria, Australia, Austria, Bangladeshi, Belgjika, BeH, Bullgaria, Kili, Danimarka, Estonia, Finlanda, Franca, Holanda, Kroacia, Irlanda, Islanda, Italia, Jordania, Kanadaja, Lihtenshtajni, Lituania, Luksemburgu, Malajzia, Ishujt Marshall, Norvegjia, Zelanda e Re, Polonia, SHBA, Maqedonia e Veriut, Sllovenia, Suedia, Turqia, Britania e Madhe dhe Vanuatu, thuhet në draftin e rezolutës.

Anëtarët e Kryesisë së Bosnjës dhe Hercegovinës tash e disa ditë janë në Nju Jork, ku po zhvillojnë një sërë bisedimesh me përfaqësuesit e vendeve lidhur me rezolutën për Srebrenicën, së bashku me ambasadorin e BeH në OKB, Zlatko Lagumxhia.

Ministri i Punëve të Jashtme të BiH Elmedin Konakoviq tha se miratimi i rezolutës është një pjesë e drejtësisë për viktimat e gjenocidit.

“Dita kur u krye gjenocidi, 11 korriku, do të përkujtohet në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, por edhe në vende të tjera të botës. Fëmijët do të mësojnë në shkollat ​​dhe ndërgjegjësimi për gjenocidin në Srebrenicë do të jetë imperativ për pjesën e qytetëruar të planetit," tha ai.

Konakoviq komentoi sot fjalimin e presidentit të Serbisë Aleksandar Vuçiq kundër miratimit të rezolutës. Ai ka dënuar shmangien e termit “gjenocid” në fjalimin e Vuçiq dhe duke thënë se “ky lloj politizimi thekson domosdoshmërinë e miratimit të një rezolute”.

"Ne kemi qenë dëshmitarë se si presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, mohon verdiktet e gjykatave ndërkombëtare, duke mos përdorur asnjëherë fjalën "gjenocid" dhe duke refuzuar të pranojë se rezoluta është miratuar në emër të viktimave. Ky lloj politizimi thekson domosdoshmëria e miratimit të rezolutës”, tha Konakoviq.

Projekt-rezoluta dënon pa rezerva veprimet që lavdërojnë të dënuarit për krime lufte, krime kundër njerëzimit dhe gjenocid, duke përfshirë ata që janë përgjegjës për gjenocidin në Srebrenicë. Ajo gjithashtu thekson rëndësinë e përfundimit të procesit të gjetjes dhe identifikimit të viktimave të mbetura të gjenocidit në Srebrenicë dhe varrimit të tyre dinjitoz, dhe bën thirrje për vazhdimin e ndjekjes penale të autorëve të gjenocidit në Srebrenicë.

Të gjitha shtetet nxiten të respektojnë plotësisht detyrimet e tyre sipas Konventës për Parandalimin dhe Ndëshkimin e Krimit të Gjenocidit, të drejtën zakonore ndërkombëtare për parandalimin dhe ndëshkimin e gjenocidit, duke respektuar vendimet e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë.

Projekt-rezoluta i kërkon Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara të krijojë një program informacioni të titulluar "Gjenocidi në Srebrenicë dhe Kombet e Bashkuara" për të filluar përgatitjet për 30-vjetorin e përkujtimit në 2025 dhe më tej i kërkon Sekretarit të Përgjithshëm t'u dërgojë një rezolutë të gjithë anëtarëve shteteve, organizatave të sistemit të Kombeve të Bashkuara dhe organizatave të shoqërisë civile, thuhet në projekt-rezolutën.

Në preambulën e tekstit thuhet se “përgjegjësia penale sipas ligjit ndërkombëtar për krimin e gjenocidit është e individualizuar dhe nuk mund t'i atribuohet asnjë grupi apo komuniteti etnik, fetar apo tjetër në tërësi”.

Për miratimin e projekt-rezolutës kërkohej një shumicë e thjeshtë e anëtarëve të Asamblesë së Përgjithshme.

Pro miratimit të projekt-rezolutës, ndër tjera, votuan Shqipëria, Australia, Austria, Belgjika, Bosnja dhe Hercegovina, Bullgaria, Kanadaja, Kroacia, Republika Çeke, Danimarka, Franca, Gjermania, Italia, Japonia, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut, Sllovenia. Kundër, ndër të tjera, votuan Serbia, Siria, Kina, Rusia, Bjellorusia, Hungaria, Dominika, Kuba.

25 vjet çlirim, a jeni të kënaqur me suksesin e Republikës së Kosovës ?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
382
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024