BQK: Asnjë bankë s'mund të veprojë pa licencën tonë
Biznes
Lexohet për: 3 min.
3 javë më parë
Linku u kopjua

Banka Qendrore e Kosovës (BQK) është deklaruar mbi mbylljen e Bankës Kursimore të Serbisë në veri, duke e cilësuar  të paligjshëm aktivitetin e saj.

Në një përgjigje me shkrim për KosovaPress, Banka Qendrore e Kosovës, ka thënë se ushtrimi i veprimtarisë së kësaj banke në Kosovë është i paligjshëm dhe në kundërshtim me ligjin.

“Sipas legjislacionit në fuqi aktiviteti ose operimi i institucioneve financiare pa licencë është veprim i paligjshëm dhe i palejueshëm. Më saktësisht, ai bie ndesh me Ligjin për Bankën Qendrore të Kosovës, Ligjin për Bankat, Institucionet Mikrofinanciare dhe Institucionet Financiare Jo bankarë, Ligji për Sistemin e Pagesave si dhe instrumentet rregullatorë përkatëse”, thuhet në përgjigje.

BQK thotë se askush nuk mund të ushtrojë veprimtari të tillë nëse nuk posedon  licencën e lëshuar nga ky institucion dhe si i tillë operimi është i pamundur.

“Legjislacioni është i qartë se askush nuk mund të merret me veprimtari të një banke apo institucioni financiar pa licencë të vlefshme të lëshuar nga BQK-ja (Neni 5 i Ligjit për Banka) dhe se si institucion i pagesave mund të operojë vetëm një institucion të cilit i është dhënë autorizim nga BQK-ja (Neni 2.19 i Ligjit për Sistemin e Pagesave)”, thotë BQK.

Policia e Kosovës të hënën në veri të vendit ka mbyllur gjashtë njësi ilegale të Bankës Postare Kursimore të Serbisë, ndërsa u konfiskuan 1.6 milionë euro, rreth 75 milionë dinarë, dollarë e franga.

Aksioni i 20 majit i Policisë së Kosovës për mbylljen e gjashtë degëve të Bankës Postare Kursimore ka zgjuar reagime të shumta nga institucionet vendore e ndërkombëtare.

Ndërkaq Departamenti Amerikan i Shtetit shprehu zhgënjimin për veprimin e institucioneve të Kosovës duke thënë se “ky veprim nuk ishte i koordinuar me partnerët ndërkombëtarë” dhe se ai “përshkallëzon tensionet”.

Po ashtu edhe nga Bashkimi Evropian thonë se “Operacioni i së hënës dëshmon sërish se autoritetet e Kosovës kanë prioritet veprimet e njëanshme dhe të pakoordinuara sesa bashkëpunimin me miqtë dhe aleatët e saj”.

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, ka thënë se secili veprim i institucioneve është i bazuar mbi ligjshmërinë dhe shtrirjen e sovranitetit në çdo cep të vendit.

BQK ka vendosur nga 1 shkurti që euroja të jetë monedha e vetme për pagesa zyrtare në Kosovë, duke ndaluar dinarin serb, e cila është kundërshtuar nga Serbia.

25 vjet çlirim, a jeni të kënaqur me suksesin e Republikës së Kosovës ?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
379
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024