Rezoluta për Srebrenicën votohet sot në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së
Lajme
Lexohet për: 5 min.
3 javë më parë
Linku u kopjua

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara (OKB) sot do të votojë për rezolutën për shpalljen e 11 korrikut si Ditën Ndërkombëtare të Përkujtimit të Gjenocidit të Srebrenicës.

Që nga njoftimi e deri në momentin kur duhet të merret në konsideratë, Rezoluta shkaktoi reagime të shumta, veçanërisht të stuhishme nga Serbia, shkruan N1 e Sarajevës.

Siç ka njoftuar përfaqësuesi i Bosnjës dhe Hercegovinës në OKB, Zllatko Lagumxhija, versioni përfundimtar i rezolutës është miratuar para disa ditësh me përfshirjen e amendamentit të parë të Malit të Zi dhe një amendamenti tjetër.

Nga vetë njoftimi se Rezoluta do të shqyrtohet në OKB, pasuan reagime të shumta dhe të dhunshme nga Serbia, zyrtarët e së cilës nuk duan të lejojnë që “populli serb të shpallet gjenocid”.

Aleksandar Vuçiq, presidenti i Serbisë, ka bërë përpjekje të mëdha për të penguar miratimin e kësaj rezolute dhe ka paralajmëruar miratimin e rezolutës për Jasenovacin, sipas N1.

“Pas disa raundeve konsultimesh gjithëpërfshirëse, propozimi përfundimtar i Rezolutës për Ditën Ndërkombëtare të Reflektimit dhe Përkujtimit të Gjenocidit në Srebrenicë 1995, nga grupi kryesor ndër-rajonal, shkoi te Presidenti i Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së dhe të gjitha misionet e përhershme në OKB”, njoftoi Lagumxhija.

Më poshtë lexoni tekstin përfundimtar të dakorduar të Rezolutës së lartpërmendur.

Dita Ndërkombëtare e Kujtimit dhe Përkujtimit të Gjenocidit të Srebrenicës në 1995.

Duke vënë në dukje se ndjekja penale e personave përgjegjës për gjenocidin dhe krimet e tjera ndërkombëtare në sistemet kombëtare të drejtësisë, duke përfshirë Gjykatën e Bosnjës dhe Hercegovinës, Tribunalin Ndërkombëtar për ish-Jugosllavinë si dhe Mekanizmin Ndërkombëtar të Mbetur për Gjykatat Penale, mbetet qendrore në procesin e pajtimin kombëtar dhe ndërtimin e besimit, si dhe për rivendosjen dhe ruajtjen e paqes në Bosnje dhe Hercegovinë, dhe duke pranuar se bashkëpunimi i fortë rajonal ndërmjet prokurorive kombëtare është thelbësor në promovimin e paqes, drejtësisë, së vërtetës dhe pajtimit midis vendeve në rajon,

Duke përsëritur angazhimin e palëkundur për ruajtjen e stabilitetit dhe promovimin e unitetit në diversitet në Bosnje dhe Hercegovinë.

Duke vënë në dukje se viti 2025 do të shënojë tridhjetë vjetorin e gjenocidit në Srebrenicë, në të cilin humbën të paktën 8,372 jetë, mijëra të zhvendosur dhe familje dhe komunitete të shkatërruara,

Vendos të caktojë 11 korrikun si Ditën Ndërkombëtare të Kujtimit dhe Përkujtimit të Gjenocidit në Srebrenicë në vitin 1995, e cila do të festohet çdo vit;

Dënon pa rezerva çdo mohim të gjenocidit në Srebrenicë si një ngjarje historike dhe u bën thirrje shteteve anëtare që të ruajnë faktet e vërtetuara, duke përfshirë edhe sistemet e tyre arsimore, duke zhvilluar programe të përshtatshme, edhe në kujtim, në drejtim të parandalimit të mohimit dhe shtrembërimit të asaj dukurie të gjenocid në të ardhmen;

Ai gjithashtu dënon pa rezerva veprimet që lavdërojnë të dënuarit për krime lufte, krime kundër njerëzimit dhe gjenocid nga gjykatat ndërkombëtare, përfshirë ata që janë përgjegjës për gjenocidin në Srebrenicë;

Thekson rëndësinë e përfundimit të procesit të gjetjes dhe identifikimit të viktimave të mbetura të gjenocidit në Srebrenicë dhe varrosjes dinjitoze të tyre, dhe bën thirrje për vazhdimin e ndjekjes penale të atyre autorëve të gjenocidit në Srebrenicë që ende nuk janë sjellë para drejtësisë;

U bën thirrje të gjitha shteteve që të respektojnë plotësisht detyrimet e tyre sipas Konventës për Parandalimin dhe Ndëshkimin e Krimit të Gjenocidit, sipas nevojes, dhe të drejtën ndërkombëtare zakonore për parandalimin dhe ndëshkimin e gjenocidit, duke respektuar vendimet përkatëse të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë;

I kërkon Sekretarit të Përgjithshëm të krijojë një program informacioni të titulluar "Gjenocidi në Srebrenicë dhe Kombet e Bashkuara", duke filluar aktivitetet e tij në përgatitje për përvjetorin e tridhjetë në vitin 2025, dhe gjithashtu i kërkon Sekretarit të Përgjithshëm që të sjellë këtë rezolutë në vëmendjen e të gjithë shteteve anëtare, organizatat e sistemit të Kombeve të Bashkuara dhe organizatat e shoqërisë civile për shënimin e duhur;

Fton të gjitha shtetet anëtare, organizatat e sistemit të Kombeve të Bashkuara, organizatat e tjera ndërkombëtare dhe rajonale dhe shoqërinë civile, duke përfshirë organizatat joqeveritare, institucionet akademike dhe aktorët e tjerë përkatës, për të shënuar Ditën Ndërkombëtare, duke përfshirë shënime dhe aktivitete të veçanta në kujtim dhe nderimit të viktimave të gjenocidit në Srebrenicë në vitin 1995, si dhe aktivitetet e duhura të edukimit dhe ndërgjegjësimit publik. /Danas/

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024