Tajvani bëhet me lider të ri, Kina nis stërvitjet ushtarake ‘ndëshkuese’ rreth ishullit
Bota
Lexohet për: 3 min.
3 javë më parë
Linku u kopjua

Kina ka nisur dy ditë stërvitje ushtarake rreth Tajvanit si "ndëshkim" për "aktet separatiste", disa ditë pasi në ishullin vetëqeverisës u betua një lider i ri i zgjedhur në mënyrë demokratike.

Partia Komuniste në pushtet e Kinës thotë se Tajvani është pjesë e territorit të saj, pavarësisht se kurrë nuk e ka kontrolluar atë, dhe është zotuar se do ta marrë ishullin me forcë nëse është e nevojshme.Stërvitjet, të cilat filluan herët të enjten dhe do të rrethojnë Tajvanin, përbëjnë provën e parë reale për të sapozgjedhurin Lai Ching-te ndërsa ai përpiqet të menaxhojë marrëdhëniet me fqinjin e fuqishëm autoritar të ishullit.

Ushtria Çlirimtare Popullore e Kinës (PLA) tha se nisi stërvitjet e përbashkëta ushtarake që përfshijnë ushtrinë, marinën, forcat ajrore dhe forcat raketore në zonat përreth Tajvanit në orën 7:45 të mëngjesit të së enjtes.

Stërvitjet po zhvillohen në ngushticën e Tajvanit – që ndan ishullin nga Kina kontinentale – si dhe në veri, jug dhe lindje të Tajvanit. Ato po zhvillohen gjithashtu në zonat përreth ishujve periferikë të Tajvanit, Kinmen, Matsu, Wuqiu dhe Dongyin, të vendosura pak larg bregut juglindor të Kinës, tha në një deklaratë Komanda e Teatrit Lindor të PLA.

Koloneli Detar i PLA, Li Xi, zëdhënës i komandës, i quajti stërvitjet "një ndëshkim të fortë për aktet separatiste të forcave të pavarësisë së Tajvanit dhe një paralajmërim serioz kundër ndërhyrjeve dhe provokimeve nga forcat e jashtme".

Lai i Tajvanit është i urryer nga Pekini si një "separatist i rrezikshëm" për mbrojtjen e sovranitetit dhe identitetit të veçantë të ishullit. Ai pasoi presidentin me dy mandate Tsai Ing-wen për të filluar një mandat të tretë radhazi të paprecedentë në pushtet për Partinë Demokratike Progresive në pushtet.

Pekini ka hedhur poshtë fjalimin e Lait në inaugurim, gjatë të cilit ai i bëri thirrje Kinës që të ndalojë frikësimin e saj ndaj Tajvanit.

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit ka dënuar stërvitjet e Kinës si “provokime dhe veprime irracionale që minojnë paqen dhe stabilitetin rajonal”.

Në një deklaratë të enjten, ministria tha se kishte dërguar forca detare, ajrore dhe tokësore në përgjigje të stërvitjeve.“Ne qëndrojmë pranë me vullnet të fortë dhe përmbajtje. Ne nuk kërkojmë konflikte, por nuk do t'i shmangemi një të tillë. Ne kemi besimin për të mbrojtur sigurinë tonë kombëtare”, thuhet në deklaratë.

Zëdhënësja presidenciale e Tajvanit Karen Kuo tha në një deklaratë: "Është për të ardhur keq të shohësh Kinën duke kërcënuar demokracinë dhe lirinë e Tajvanit dhe paqen e stabilitetin rajonal me provokime të njëanshme ushtarake".

“Përballë sfidave dhe kërcënimeve të jashtme, ne do të vazhdojmë të mbrojmë demokracinë dhe të kemi besimin dhe aftësinë për të mbrojtur sigurinë kombëtare”, shtoi Kuo../CNN/

25 vjet çlirim, a jeni të kënaqur me suksesin e Republikës së Kosovës ?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
466
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024