Irlanda, Norvegjia e Spanja paralajmërojnë njohjen e Palestinës
Bota
Lexohet për: 1 min.
3 javë më parë
Linku u kopjua

Irlanda, Norvegjia dhe Spanja kanë njoftuar se do të njohin zyrtarisht si shtet Palestinën nga 28 maji.

Spanja dhe Irlanda thanë se vendimi nuk ishte kundër Izraelit dhe as në favor të Hamasit, por në mbështetje të paqes.

Izraeli reagoi me zemërim, duke paralajmëruar se masa do të nënkuptonte më shumë destabilitet në rajon duke tërhequr ambasadorët e tij në të tre vendet.

Si Hamasi ashtu edhe rivali i tij, Autoriteti Palestinez, e kanë mirëpritur njohjen.

Norvegjia ishte e para që bëri njoftimin e saj të mërkurën në një lëvizje të koordinuar me dy vendet e tjera. Irlanda dhe Spanja ndoqën shembullin menjëherë më pas.

"Sot, ne deklarojmë qartë mbështetjen tonë të qartë për të drejtën e barabartë për siguri, dinjitet dhe vetëvendosje për popujt palestinezë dhe izraelitë," tha Ministri i Jashtëm irlandez Micheal Martin.

Hamasi, i cili kontrollon Gazën dhe aktualisht është në luftë me Izraelin, tha se njoftimet e së mërkurës do të ishin një "pikë kthese në pozicionin ndërkombëtar për çështjen palestineze". /BBC

25 vjet çlirim, a jeni të kënaqur me suksesin e Republikës së Kosovës ?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
465
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024