Vazhdojnë tërmetet në Itali, tronditet rajoni i Nepalit
Lajme
Lexohet për: 2 min.
3 javë më parë
Linku u kopjua

Shtëpitë u evakuuan dhe shumë shkolla u mbyllën pasi një stuhi tërmetesh goditi zonën përreth Napolit në Italinë jugore.

Më shumë se 160 tërmete u regjistruan mbrëmjen e së hënës dhe gjatë natës.

Tërmeti më i fortë, me magnitudë 4.4, ndodhi rreth orës 20:00 me orën lokale (18:00 GMT) pranë qytetit të Pozzuoli. Instituti Kombëtar i Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë i Italisë (INGV) tha se ishte tërmeti më i fortë në rajon në 40 vjet.

Gaetano Manfredi, kryebashkiaku i Napolit, pranoi se banorët mund të jenë të frikësuar - por tha se zyrtarët "janë të vëmendshëm".

Qindra tenda u ngritën në Pozzuoli dhe disa banorë qëndruan në rrugë për pjesën më të madhe të natës, megjithëse të tjerë zgjodhën të qëndronin diku tjetër me të afërmit.

Një media citoi një banor të Napolit të thoshte se nuk kishin ndjerë kurrë një tërmet kaq të fortë.

Ndërsa nuk janë raportuar dëme të konsiderueshme në struktura, disa shkolla në Napoli mbetën të mbyllura të martën për inspektime - dhe një burg i grave në Pozzuoli u evakuua si masë paraprake.

Manfredi paralajmëroi se "mund të ketë tërmete më serioze" në të ardhmen dhe tha se zyrtarët duhet "të menaxhojnë këtë situatë emergjente me të cilën mund të na duhet të jetojmë për muaj të tërë"./BBC

25 vjet çlirim, a jeni të kënaqur me suksesin e Republikës së Kosovës ?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
379
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024