KosovaPress për herë të parë në ekspozitën evropiane të Agjencive të lajmeve
Lajme
Lexohet për: 3 min.
3 javë më parë
Linku u kopjua

Të hënën është shfaqur ekspozita e fotografike EANA ku janë publikuar 32 imazhe nga 32 agjenci.

EANA ka organizuar ekspozitën fotografike të titulluar “Autenticiteti i imazhit në epokën e AI - 32 fotot më të mira nga 32 agjenci të lajmeve EANA”, gjatë Kongresit të shumëpritur CEPIC 2024.

Ekspozita shfaqi punën e jashtëzakonshme të agjencive të lajmeve anëtare të EANA, në një përzierje një foto për agjenci, duke theksuar cilësinë gazetareske dhe tregimin mahnitës.

“Promovimi i cilësisë së agjencive të lajmeve është një nga qëllimet e Aleancës Evropiane të Agjencive të Lajmeve, dhe ta bësh këtë përmes fotografisë së fuqishme autentike të shtypit është një nga mënyrat më të mira për ta bërë atë përpara një auditori. 

Në këtë mënyrë, publiku përjeton së pari se çfarë do të thotë gazetari e vërtetë dhe ndikimi i imazheve të ekspozuara është i garantuar të lërë një përshtypje të qëndrueshme. Isha i lumtur kur pashë një turmë të madhe dhe të larmishme të përbërë nga specialistë të teknologjisë dhe imazhit që admirojnë imazhet e zgjedhura nga 32 anëtarët tanë, agjencitë kryesore të lajmeve në Evropë”, tha Alexandru Giboi, Sekretari i Përgjithshëm i EANA-së.

Këtu mund ta shikoni ekspozitën: https://youtu.be/I9sB1Fyw1cE?si=cO-OgXsO9Rp6mMb0

Partneriteti me CEPIC gjithashtu lejoi EANA të organizonte një panel diskutimi gjatë Kongresit të CEPIC. Diskutimi i panelit u fokusua në autenticitetin e lajmeve dhe rëndësinë e gazetarisë së besueshme për shoqërinë e sotme, u moderua nga Alexandru Giboi dhe shfaqi një përzgjedhje të larmishme dhe me shumë përvojë folësi: Stefano de Alessandri, CEO i ANSA (Itali), Magdalena Konig, këshilltare e përgjithshme për AIQ (Emiratet e Bashkuara Arabe) dhe Mattheë Hibberd, Dekani i ri i Fakultetit të Gazetarisë, Komunikimit, Shoqërisë dhe Kulturës të Università della Svizzera Italiana (Zvicër).

Kjo është hera e parë që Kosovapress merr pjesë në ekspozita të tilla.

Në këtë ekspozitë është publikuar fotografia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës.

KosovaPress pas një lobimi shumëvjeçarë arriti të bëhet anëtare e rrjetit evropian të Agjencive të Lajmeve duke përfaqësuar Kosovën. (https://www.newsalliance.org/members/ )

Më herët në vitin 2017 është bërë edhe anëtare e agjencive te lajmeve të Ballkanit (https://abnase.com ) dhe për tre vite është pjesë e bordit dhe në vitin 2021-2022 e ka pasur edhe presidencën.

Kosovapress ne vazhdimësi është duke nënshkruar marrëveshje bashkëpunimi me agjenci të lajmeve të Ballkanit, Evropës e me gjerë duke ju ofruar mediave lajme nga këto vende.

Në shkurt të këtij viti në 25 vjetorin e themelimit u organizua në Prishtinë edhe konferenca evropiane me temën Kufijtë e lirisë së fjalës.

https://kosovapress.com/fillon-konferenca-nderkombetare-kufijte-e-lirise-se-fjales

https://kosovapress.com/krasniqi-ne-25-vjetorin-e-themelimit-te-kosovapress-it-ky-pervjetor-po-shenohet-me-shume-marreveshje-nderkombetare

25 vjet çlirim, a jeni të kënaqur me suksesin e Republikës së Kosovës ?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
379
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024