Fillon sezoni i vjeljes së trëndafilave në zonën e Kazanlak
Lajme
Lexohet për: 2 min.
3 javë më parë
Linku u kopjua

Sezoni i vjeljes së trëndafilave ka filluar në plantacionet e trëndafilave pranë qytetit jugor Kazanlak, i cili është rajoni më i njohur i rritjes së trëndafilave në Bullgari. Rituali i vjeljes në afërsi të fshatit Çerganovë të dielën e kaluar është bërë pjesë e programit të edicionit të 121-të të Festës së Trëndafilit, tha administrata lokale.

Dhjetëra vizitorë morën pjesë pavarësisht shiut. Ata panë një demonstrim të distilimit të trëndafilit dhe iu ofrua të provonin reçel trëndafili dhe pije trëndafili.

Ditët e vjeljes së trëndafilave do të mbahen gjatë gjithë fundjavës deri më 2 qershor.

Trëndafilat vjeljen herët në mëngjes, para se të lindë dielli, thanë për BTA organizatorët e ngjarjes së 19 majit. Puna përfundon në orën 9 të mëngjesit, sepse përqendrimi i vajit esencial në petalet e trëndafilit është më i lartë midis orës 4 dhe 8 të mëngjesit.

Tradicionalisht, gratë këndonin duke mbledhur petalet e trëndafilit, të cilat garonin se kush do të vilte më shumë. Kush kishte korrur më shumë petale, më vonë pati nderin të drejtonte vallen në sheshin e fshatit.

Distilimi i trëndafilit filloi sapo mbaroi vjelja e ditës. Kaldajat ishin të mbushura me petale trëndafili dhe ujë. Trëndafilat që do të korren duhet të jenë në lulëzim të plotë për përmbajtje maksimale të vajit.

Duhen 3 deri në 2,5 tonë metrikë petale trëndafili për të bërë një kilogram vaj trëndafili. Destili i parë njihet si uji i trëndafilit. Vihet në një distilim të dytë për t'u kthyer në vaj trëndafili.

Bullgaria është një nga tre prodhuesit kryesorë botërorë të vajit të trëndafilit.

Sipas Ministrisë së Bujqësisë, në Bullgari janë regjistruar 2,943 kultivues të trëndafilit (që nga 7 marsi i vitit 2024). Plantacionet e trëndafilave janë gjithsej 5,367 hektarë. Përpunuesit e regjistruar janë 67 dhe përdorin 53 objekte për përpunimin e trëndafilave.

Në vitin 2023, Bullgaria eksportoi 1,370 kg vaj trëndafili dhe arriti një çmim mesatar eksporti prej 9,168 euro/kg. Pjesa më e madhe e eksportit shkon në SHBA, Kinë, Japoni, Tajvan, Korenë e Jugut dhe Francë.

Vitin e kaluar ky vend importoi 79 kg vaj trëndafili nga Turqia dhe Kina.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024