Kështu votuan qytetarët në anketën nëse duhet të ketë zgjedhje
Lajme
Lexohet për: 1 min.
3 javë më parë
Linku u kopjua

Tema e zgjedhjeve të parakohshme në Kosovë është riaktualizuar pas takimit në mes kryeministrit Albin Kurti dhe kreut të PDK-së, Memli Krasniqi, takim ky që ndodhi pas ftesës së shefit të ekzekutivit ndaj krerëve të partive opozitare, por që u refuzua nga LDK e AAK.

KosovaPress ka realizuar një anketë ku qytetarët për një javë kanë votuar pro apo kundër mbajtjes së zgjedhjeve të parakohshme në Kosovë.

Nga 691 anektues, 339 prej tyre ose 49 për qind votuan pro mbajtes së zgjedhjeve, kurse kundër votuan 326 anektues ose 47 për qind.

Ndërsa, 26 pjesëmarrës ose 4 për qind të tjerë në anektë thanë se “Nuk e dine” nëse duhet të ketë zgjedhje në Kosovë.

Data për mbajtjen e zgjedhjeve caktohet nga presidentja e vendit, pas konsultimeve me partitë politike. Kjo ndodh pasi të shpërndahet Kuvendi.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024