“Paolo Rossi dhe legjendat e futbollit” - Ekspozita nga Italia në Prishtina Mall
Artikull i Sponsorizuar
Lexohet për: 5 min.
4 javë më parë
Linku u kopjua

Pas suksesit publik të ekspozitave të para në Romë, Milano, Firence, Torino, Trento, Rimini, Bolonja, Beograd, Venecia, Cyrih dhe Tiranë e Shkup, ekspozita me titull “Paolo Rossi a Golden Boy” mbërrin edhe në Prishtinë dhe “Legjendat e Futbollit”. Falë bashkëpunimit me Prishtina Mall dhe Ambasadën Italiane në Kosovë, Institutin Italian të Kulturës së Tiranës (gjithashtu përgjegjës për Kosovën) dhe "La Mela Holding Group", ekspozita është e hapur për publikun plotësisht falas.

Në prerjen e shiritit, të planifikuar për të shtunën më 18 maj në ora 14 në Prishtina Mall, përveç ambasadorit italian Antonello De Riu, shefi i marketingut të Qendrës Tregtare Armend Susuri, gruaja e Paolo Rossit, Federica Cappelletti, topin dhe këpucën e artë 1990 Salvatore Schillaci dhe kuratori i ekspozitës Marco Schembri.

Pas inaugurimit, ekspozita do të jetë e hapur për vizitorët çdo ditë nga ora 10:00 deri në 22:00 deri më 1 qershor 2024.

“Hapësirat e ekspozitës, të cilat rikrijojnë në mënyrë kronologjike jetën dhe karrierën e Paolo Rossit, u krijuan falë investimeve të rëndësishme. Mund të themi se kemi zhvilluar një nga projektet më të rëndësishme në botë për inovacionin dhe ndërtimin e ekspozitave, mbi jetën e një figure të vetme sportive”, deklaron kuratori i ekspozitës Schembri.

Në veçanti, ekspozita synon të krijojë, përmes kornizave, paneleve, printimeve, totemeve, banderolave, kutive, monitorëve dhe tabelave të njoftimeve, një udhëtim nga fillimi deri te trashëgimia me mbi 500 artefakte unike, duke përfshirë trofetë më të rëndësishëm:

• Topi i Artë 82 France Football

• Këpuca e Artë 82 e golashënuesit më të mirë të Spanjës

• Topi i Artë 82 i lojtarit më të mirë të Spanjës

• Fanella e fundit 82 e Spanjës

• “Scarpini hat-trick” për Brazilin

Për më tepër, ekspozita shfaq një projekt të realitetit virtual, i cili u ofron vizitorëve mundësinë për të rijetuar tre golat kundër Brazilit të ulur në tribunat e stadiumit të vjetër Sarrià në Barcelonë.

“Kjo ekspozitë përfaqëson një nderim të përzemërt për një njeri, kontributi i të cilit la gjurmë të pashlyeshme në historinë e kombëtares sonë dhe në klubet për të cilat ai luajti. “Një djalë i artë” është një përkufizim që përshkruan në mënyrë të përsosur Paolo Rossin, jo vetëm për aftësitë e tij të jashtëzakonshme në fushë, por edhe për përulësinë e tij të lindur, humanizmin e tij të thellë dhe përkushtimin total ndaj futbollit”, shpjegon ambasadori De Riu.

“Përmes kësaj ekspozite, ne kemi mundësinë të njohim aspektin më intim të këtij kampioni: sfidat personale me të cilat u përball, fitoret dhe disfatat e tij. E kuptojmë se pas atij talenti të jashtëzakonshëm qëndronte një njeri që e kaloi jetën me guxim dhe pasion. Falë bëmave të tij dhe angazhimit të tij të palodhshëm, Paolo Rossi na ka përcjellë një mësim të rëndësishëm: suksesi, në çdo fushë, kërkon përpjekje të vazhdueshme, përkushtim të palëkundur dhe një pasion të zjarrtë që duhet të digjet brenda nesh. Dëshiroj të falënderoj sinqerisht të gjithë ata që bënë të mundur organizimin e kësaj ekspozite dhe i ftoj të gjithë të zhyten në këtë udhëtim emocionues në jetën e Rossit duke shpresuar se historia e tij e jashtëzakonshme do të na frymëzojë të ndjekim ëndrrat tona me vendosmëri dhe të lëmë gjurmë në botë, ashtu siç bëri jo vetëm në futbollin italian, por shumë më gjerë”, shton De Riu.

Ekskluzvisht për skenën e Prishtinës, hapësira e ekspozitës përfshin fanellën e veshur nga Lionel Messi në finalen e FIFA WORLD CUP Katar 2022 Argjentinë kundër Francës dhe një nga topat e ndeshjes zyrtare si dhe një zonë kushtuar legjendave të historisë së futbollit ndërkombëtar.

Falë Muzeut të FIFA-s dhe disa prej koleksionistëve më të rëndësishëm në botë, ekspozohen gjithashtu një sërë objektesh unike si këmisha, çizme, tuta, topa, foto, dokumente, çmime dhe medalje që u përkasin legjendave më të mëdha të futbollit botëror, duke përfshirë bluzat e të gjithë 47 fituesve të Topit të Artë nga viti 1956 e deri më sot.

Duke vizituar ekspozitën mund të shihni kujtime që i përkasin: Maradona, Pelè, Alfredo di Stefano, Gerd Muller, Giuseppe Meazza, Mazzola, Bobby Charlton, George Best, Falcao, Yashin, Puskas, Beckenbauer, Cruyff, Dino Zoff, Stoichkov, , Roberto Baggio, Yashin, Paolo Maldini, Franco Baresi, Van Basten, Platini, Ronaldo, Cristiano Ronaldo, Messi, Zidane, Neymar, Sergio Ramos, Raul Gonzales, Ibrahimovic, Figo, Eusebio, Buffon, Cannavaro, Totti, Pirlo, Luka Modric , Mbappe, Haaland, Guardiola, Ancellotti, Mancini, Lippi dhe shumë të tjerë.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024