Shirat shkaktojnë përmbytje të mëdha në veri të Italisë
Bota
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Në Milano, lumi Lambro shpërtheu nga brigjet e tij të mërkurën pas shiut të rrëmbyeshëm që filloi të martën vonë në mbrëmje, duke rezultuar në përmbytje në disa zona dhe ndërprerje të mëdha të trafikut në të gjithë qytetin.

Sipas agjencisë së lajmeve ANSA, brigada italiane e zjarrfikëses ka ndihmuar në mënyrë aktive popullsinë vendase të prekur nga përmbytjet, pasi ka kryer 80 operacione në lidhje me përmbytjet në zonën e Milanos në momentin e shkrimit, me 20 operacione të tjera të planifikuara tashmë.

Agjencia thotë se disa shërbime të autobusëve dhe tramvajit duhej të devijoheshin, duke e komplikuar më tej situatën e transportit në qytet për shkak të përmbytjeve.

Ndërsa shiu vazhdon të bjerë, Qendra Funksionale e Monitorimit të Rreziqeve Natyrore të Rajonit të Lombardisë ka mbajtur një paralajmërim kritike portokalli (të moderuar) për rrezikun hidrogjeologjik dhe hidraulik edhe për ditën e enjte.

Përveç Lambro, një lumë tjetër në Milano, Seveso, gjithashtu vërshoi të mërkurën, duke çuar në mbylljen e shumë shkollave dhe kopshteve për shkak të rreziqeve të lidhura me përmbytjet.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024