Google dhuron 1 milion dollarë për bursa doktorate në Institutin bullgar INSAIT
Ballkani
Lexohet për: 5 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Google po jep 1 milion dollarë amerikanë për bursa për shkencëtarët e rinj që punojnë në Institutin bullgar për Shkencën Kompjuterike, Inteligjencën Artificiale dhe Teknologjinë (INSAIT) me Universitetin Sent Kliment Ohridski të Sofjes.

Kontributi u njoftua nga zëvendëspresidenti i Kërkimeve të Google DeepMind Slav Petrov, profesor Martin Vechev i cili kryeson Bordin Mbikëqyrës të INSAIT, drejtori i Google Cloud për Evropën Qendrore dhe Lindore dhe Azinë Qendrore Boris Georgiev dhe ministri në detyrë i Arsimit dhe Shkencës Galin Tzokov në një ceremoni në Sofje të enjten. Ky është një nga donacionet më të mëdha të Google në botë për vitin 2024.

Ngjarja është e para e këtij lloji për Google në Bullgari. Ai mblodhi ekspertë, drejtues biznesi dhe novatorë të cilët diskutuan tendencat më të fundit në teknologjitë cloud dhe përdorimin efektiv të teknologjive të inteligjencës artificiale në arsim, sektorin publik dhe biznes.

Ministri Tzokov, i pranishëm në forum, tha se kjo që po ndodh sot është dëshmi se në Bullgari mund dhe po krijohet një produkt shkencor i nivelit botëror.

“Ajo që ka arritur INSAIT në një kohë kaq të shkurtër është mbresëlënëse dhe për këtë arsye shteti do të vazhdojë të mbështesë vazhdimisht institutin me Universitetin e Sofjes, ndërsa këto fonde shtesë janë një mundësi për të mbajtur talentet më të mira bullgare në fushën e shkencës dhe shkencës dhe shkencës. t'u jepet mundësia të zhvillohen dhe të punojnë në një nivel botëror në shtëpinë e tyre - Bullgari", iu drejtua ai ngjarjes.

Tzokov tha se mbi 200,000 nxënës bullgarë të shkollave përdorin teknologjitë kompjuterike cloud të Google dhe mjetet e inteligjencës artificiale të kompanisë në fushën e arsimit kursejnë orë pune administrative për drejtorët dhe mësuesit.

Drejtori i Google Cloud, Georgiev theksoi se Google gjithashtu ka mbështetur INSAIT me 250 mijë dollarë për bursa PhD në kohën e hapjes së institutit në prill 2022.

"Rezultatet e arritura nga INSAIT për këtë periudhë janë unike dhe na japin besimin për të rritur financimin e bursave pothuajse katër herë, duke e çuar atë në 1 milion dollarë”, vuri në dukje Georgiev. Vendimi për të rritur fondet u mor në nivelin më të lartë në Google pas rishikimit të rezultateve të INSAIT për dy vitet e fundit, shtoi ai.

Donacioni do t'i lejojë studentët e doktoratës të punojnë me mbikëqyrësit e kërkimit nga INSAIT dhe Google Research për tema me interes të përbashkët.

Financimi do të ndihmojë në forcimin e fokusit të INSAIT në fushat kryesore të inteligjencës artificiale, të tilla si modelet e gjuhës në shkallë të gjerë, vizioni kompjuterik, përpunimi i gjuhës natyrore, mësimi i makinerive, ndër të tjera.

Për më tepër, Google po i ofron gjithashtu INSAIT qasje ekskluzive dhe falas në fuqinë e tij specifike kompjuterike me performancë të lartë me vlerë 1 milion dollarë.

INSAIT do të jetë një nga organizatat e pakta shkencore në botë që do të jetë në gjendje të përdorë fuqinë e specializuar kompjuterike të Google për të krijuar inteligjencë artificiale gjeneruese. Burimi i ofruar nga Google për INSAIT ka një vlerë fillestare prej dy milionë dollarë dhe mund të arrijë në dhjetëra milionë dollarë në vit.

Kryetari i Bordit Mbikëqyrës të INSAIT Vechev theksoi se instituti vlerëson shumë besimin e Google.

"Kjo mbështetje shtesë do të thotë shumë për ne pasi konfirmon se INSAIT është në rrugën e duhur në ndërtimin e një instituti të klasës botërore për inteligjencën artificiale dhe informatikë. INSAIT vazhdon të rritet me një ritëm të shpejtë dhe ne presim të zgjerojmë dhe forcojmë partneritetin tonë me Google në vitet e ardhshme”, shtoi ai.

Nënkryetari i Google DeepMind, Research Petrov tha se Evropa Lindore ka potencial të jashtëzakonshëm për të kontribuar në zhvillimin e inteligjencës artificiale, dhe megjithatë rajoni është dukshëm i nënpërfaqësuar në këtë fushë.

“Ne shpresojmë që ky bashkëpunim jo vetëm që do të shërbejë për të ndërtuar një ekosistem global më të larmishëm dhe gjithëpërfshirës për AI, por gjithashtu do të mundësojë përparime të reja në këtë fushë që do të përfitojnë drejtpërdrejt rajonin”, iu drejtua ai ngjarjes.

Në vetëm dy vjet, INSAIT ka bërë përparim të rëndësishëm duke u vendosur si një institut i klasës botërore. Dhjetëra punime kërkimore janë publikuar në konferenca kryesore në fushën e AI, duke përfshirë NeurIPS, CVPR, ICCV, ICLR, AISTATS, ndër të tjera.

INSAIT ka arritur gjithashtu të tërheqë studiues kryesorë nga Bullgaria dhe e gjithë bota. Instituti u bë gjithashtu institucioni i parë i Evropës Lindore që iu bashkua Laboratorit Evropian për Mësimin dhe Sistemet Inteligjente (ELLIS), i konsideruar si rrjeti më prestigjioz evropian për kërkimin e AI. /BTA

25 vjet çlirim, a jeni të kënaqur me suksesin e Republikës së Kosovës ?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
466
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024