Liz Allen: Normalizimi i raporteve Kosovë-Serbi të arrihet përmes dialogut
Lajme
Lexohet për: 1 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Nënsekretarja amerikane e Shtetit për Çështje dhe Diplomaci Publike Liz Allen u prit sot në Beograd nga presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq, me të cilin bisedoi edhe për Kosovën.

Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH) njofton se Allen nënvizoi rëndësinë e progresit të vazhdueshëm drejt normalizimit të marrëdhënieve me Kosovën përmes dialogut të lehtësuar nga BE-ja.

Allen theksoi rëndësinë e bashkëpunimit të vazhdueshëm për të kundërshtuar kërcënimet ndaj stabilitetit evropian dhe rajonal, si agresioni rus kundër Ukrainës dhe përpjekjet e Kremlinit për të përhapur dezinformata.

Ndërsa Vuçiq tha në Instagram se ka kërkuar nga SHBA ta rrisë angazhimin në Ballkanin Perëndimor.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024