Zelenskyy nënshkruan projektligjin: Zgjatet mobilizimi dhe ligji ushtarak për 90 ditë
Bota
Lexohet për: 1 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky nënshkroi dy projektligje që zgjasin mobilizimin dhe ligjin ushtarak të vendit të tij edhe për 90 ditë të tjera.

Statusi i dy projektligjeve u përditësua në portalin online të Verkhovna Rada, parlamenti i vendit, të enjten.

Parlamenti votoi për dy projektligjet të mërkurën, të cilat do të zgjasin mobilizimin dhe gjendjen ushtarake deri më 11 gusht.

Zelensky së pari shpalli gjendjen ushtarake dhe mobilizimin e përgjithshëm më 24 shkurt 2022 kur Rusia nisi një "operacion special ushtarak" në Ukrainë.

Masat janë zgjatur shumë herë që atëherë. /AA/

Si e vlerësoni punën e Arbërie Nagavci në krye të Ministrisë së Arsimit?
Shumë të mirë
Mirë
Dobët
Shumë të dobët
Voto
10
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024