Revista amerikane: Shqipëria mes 20 vendeve mahnitëse për të vizituar në Ballkan
Rajoni
Lexohet për: 3 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Vendet e Ballkanit janë një pjesë ende e panjohur e Evropës, të pasura me histori, kulturë dhe peizazhe mahnitëse.

Ballkani karakterizohet nga njerëzit e sjellshëm dhe mikpritës, ushqimi i shijshëm dhe pijet unike.

Pranvera është një kohë fantastike për të planifikuar një udhëtim. Piku i sezonit turistik nuk ka ardhur ende, kështu që turmat do të jenë më të pakta dhe çmimet më miqësore për buxhetin.

Pra, ku duhet të shkoni saktësisht gjatë këtij sezoni?

Revista e përditshme amerikane “YardBarker” ka rekomanduar 20 qytetet më të mira në Ballkan për të vizituar gjatë pranverës, mes tyre Tiranën, Sarandën dhe Beratin.

Tiranë, Shqipëri

Ky është ndoshta kryeqyteti më i çuditshëm në Ballkan. Arkitektura italiane nga periudha e Musolinit është e ndërthurur me blloqe të epokës komuniste dhe mbetjet historike të së kaluarës së saj të larmishme si një fortesë osmane dhe vend i mbyllur nën regjimin e diktaturës komuniste për 50 vjet, përcjell ATSh, transmeton KosovaPress.

Këto ditë qyteti është plot jetë. Nga zona në trend e Bllokut në parkun e madh të qytetit të Tiranës dhe monumentet dhe muzetë e pafund për t’u eksploruar.

Tirana ka pësuar shumë ndryshime vitet e fundit, falë rritjes së madhe turistike të Shqipërisë.

Këto përpjekje kanë pasur sukses, pasi numri i vizitorëve vazhdon të rritet me miliona çdo vit.

Kjo do të thotë se qyteti po rritet në popullaritet, kështu që vizitojeni vendin përpara qershorit për një përvojë më të qetë.

Gjithashtu, muaji qershor është shumë më i këndshëm për sa i përket temperaturave.

Sarandë, Shqipëri

Saranda është quajtur si kryeqyteti jozyrtar i “Riverës Shqiptare”.

Ujërat e kristalta bruz rivalizojnë ato të Greqisë, baret e plazhit mund t’ju japin ndjesinë sikur ndodheni në plazhet e Tulumit dhe veshjet në shëtitoren e mbrëmjes do t’ju bëjnë të mendoni se është ”Java e Modës” në Milano.

Berat, Shqipëri

Ky qytet antik njihet për shtëpitë tradicionale të bardha të stilit osman.

Dritaret e shtëpive duket sikur ju vëzhgojnë ndërsa arrini ose shëtisni në shëtitoren buzë lumit, një aktivitet i preferuar i mbrëmjes për vendasit.

Në Berat do të keni mundësinë të eksploroni kishën bizantine, xhaminë osmane dhe një kështjellë me pamje mahnitëse!

A duhet të testohen mësimdhënësit?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
197
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024