Salman Rushdie e quan fëmijërore kryeministren e Italisë
Bota
Lexohet për: 2 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Autori britanik me origjinë indiane, Salman Rushdie, i njohur për "Vargjet satanike", e ka quajtur "fëmijërore" veprimin ligjor të ndërmarrë nga kryeministrja italiane Giorgia Meloni kundër kritikëve të saj dhe i tha asaj të "rritet". Duke folur në Panairin Ndërkombëtar të Librit të Torinos të enjten, Rushdie tha se politikanët e fuqishëm duhet të jenë në gjendje të pranojnë kritikat. Duke rrezikuar që Meloni të ngrinte një padi kundër tij, ai e këshilloi atë të “rritej”. Rushdie i referohej padisë që Meloni ngriti kundër shkrimtarit italian Roberto Saviano pasi ai e quajti atë vazhdimisht një term nënçmues në një talk show. Saviano, i njohur për punën e tij revolucionare në mafinë “Gomora”, u gjobit me një mijë euro. Meloni, e cila kryeson partinë e ekstremit të djathtë, po merr gjithashtu masa ligjore kundër kritikëve të tjerë.

“Politikanët kanë shumë pushtet dhe është normale që popullata të ketë opinione të forta për ta. Pra, është fëmijërore të gjykosh dikë për përdorimin e një fjale të keqe”, tha Rushdie. Rushdie ishte në Torino për të prezantuar veprën e tij të fundit The Knife, në lidhje me një sulm në Nju Jork. Ai ka qenë i verbër në njërin sy që kur u godit me thikë nga një sulmues në SHBA, në vitin 2022. Ai nuk shoqërohej nga siguria atë kohë, por ka jetuar nën mbrojtjen e policisë qe nga vitet 1990, pasi një klerik iranian lëshoi ​​një fetva kundër tij për shkrimet mbi Islamin. Fetva, një urdhër për myslimanët për të vrarë Rushdie, ishte në përgjigje të blasfemisë së supozuar në “Vargjet satanike.”

A duhet të testohen mësimdhënësit?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
185
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024