Aliyev: Bullgaria vend i rëndësishëm transit për gazin azerbajxhanas
Ballkani
Lexohet për: 3 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Bullgaria është një vend i rëndësishëm transiti për vendet fqinje që marrin gazin azerbajxhanas nëpërmjet territorit të saj, tha sot në Sofje presidenti i Azerbajxhanit Ilham Aliyev. Sipas fjalëve të tij, gjithnjë e më shumë vende do të përfitojnë nga ky opsion. Kreu i shtetit foli në një konferencë të përbashkët shtypi me presidentin e Bullgarisë Rumen Radev, i cili me ftesë të Aliyev po qëndron për një vizitë zyrtare në Azerbajxhan. Ai theksoi se Bullgaria dhe Azerbajxhani kanë qenë partnerë strategjikë që nga viti 2015 dhe marrëdhëniet dypalëshe kanë bërë përparim të fuqishëm që atëherë. "Dialogu politik dhe angazhimi bëjnë të mundur zgjerimin e marrëdhënieve bullgaro-azerbajxhane në të gjitha sferat e interesit", theksoi ai.

"Qarkullimi tregtar midis Azerbajxhanit dhe Bullgarisë është shumëfishuar dhe një shtytës kryesor pas kësaj rritjeje është bashkëpunimi në sektorin e energjisë," tha Aliyev, duke shtuar se niveli aktual dhe perspektivat e ardhshme të këtij partneriteti janë "shumë inkurajuese". "Eksportet e gazit të Azerbajxhanit për Bullgarinë po rriten nga viti në vit", theksoi mikpritësi, duke specifikuar se vitin e kaluar, Azerbajxhani transportoi 1,25 miliardë kub m gaz në tregun bullgar. Për krahasim, kjo shifër ishte vetëm 600 milion kub m në 2022. Sasia e furnizuar Bullgaria në vitin 2024 pritet të arrijë në 1.5 miliardë kub m, që është afërsisht 50% e konsumit të gazit natyror të vendit. "Ne gjithmonë kemi ndjekur rezultate më të mira për forcimin e qarkullimit tregtar dhe bashkëpunimin energjetik si një tregues i qartë i suksesit tonë," tha Aliyev. "Azerbajxhani është i angazhuar në mënyrë aktive në bashkëpunim të gjerë me vendet partnere, përfshirë Bullgarinë, në projektin e kabllove të energjisë së gjelbër", tha presidenti azerbajxhanas, duke iu referuar një projekti për vendosjen e një kablloje në shtratin e Detit të Zi për transmetimin e energjisë elektrike të gjelbër. "Studimi i fizibilitetit, i cili pritet të përfundojë brenda pak muajsh, do t'i hapë rrugën fillimit të projektit. Prandaj, Azerbajxhani synon jo vetëm të pozicionohet si furnizues i naftës dhe gazit në tregun evropian, por edhe si një Ofruesi i energjisë së gjelbër Potenciali është i konsiderueshëm dhe ne do ta diskutojmë më tej këtë në fund të vitit gjatë konferencës COP29," tha Aliyev. /BTA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024