Serwer: Qeveria e re serbe me bashkëpunëtorë të sulmit në Banjska
Lajme
Lexohet për: 3 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Analisti i njohur amerikan Daniel Serwer ka akuzuar Qeverinë e re të Serbisë për përfshirje në radhët e saj të ministrave të sanksionuar nga SHBA për korrupsion dhe pro-rus, teksa për kryeministrin e ri rikujtoi se udhëhoqi Ministrinë e Mbrojtjes së Serbisë kur ajo ishte bashkëpunëtore në sulmin terrorist në Banjska. Serwer në një shkrim autorial në Peacefare ka thënë se Qeveria e re e Serbisë përfaqëson një kthesë të mëtejshme drejt së djathtës etno-nacionaliste, antiBE, duke përfshirë ministra që SHBA-ja i ka sanksionuar tashmë për korrupsion, si dhe pro-rus. Ai ka theksuar se kryeministri Millosh Vuçeviq udhëhoqi Ministrinë e Mbrojtjes së Serbisë vitin e kaluar, kur ajo ishte bashkëpunëtore në një sulm terrorist në veri të Kosovës, rrëmbimin e policëve së Kosovës dhe trazirat kundër paqeruajtësve të udhëhequr nga NATO-ja.

“Ai tashmë ka përsëritur dëshirën e Serbisë për marrëdhënie të mira me Rusinë dhe refuzimin për t’u lidhur me sanksionet e BE-së kundër Moskës”, ka shkruar analisti amerikan. Serwer ka akuzuar presidentin Aleksandar Vuçiq vazhdon takimet e tij me diktatorët e mundshëm të Hungarisë dhe Azerbajxhanit, si dhe me autoritarët shumë të vërtetë që qeverisin Bjellorusinë, Rusinë dhe Kinën. “Vuçiq nuk po e fsheh ambicien e tij për të shtrirë autoritetin e tij në 49% të Bosnjës e Hercegovinës të kontrolluar nga serbët, të gjithë Malit të Zi dhe veriut të Kosovës me shumicë serbe. Vuçiq kryesoi gjithashtu në dhjetor mbi një zgjedhje kombëtare groteske të padrejtë dhe një zgjedhje komunale mashtruese në Beograd, që kanë shtyrë Freedom House të vazhdojë të ulë rezultatet e demokracisë së Serbisë”, shkruan Serwer. Ai thotë se zyrtarët në SHBA dhe Evropë janë të përgatitur ta tolerojnë dhe ta shpërblejnë Vuçiq.

“Disa kanë frikë se çdo alternativë mund të jetë më e keqe. Të tjerët nuk duan të pranojnë dështimin e tre viteve të ecjes së lehtë ndaj Vuçiq. Të tjerë ende imagjinojnë se thërrimet që ai shpërndan në drejtimin perëndimor – serbët që përdorin targa dhe dokumente identiteti të Kosovës – mund të parashikojnë përmirësim për çështje më të mëdha. Predhat dhe plumbat që Serbia lejon për të arritur në Ukrainë mund të ndikojnë në disa, ndonëse me siguri sasi të ngjashme – nëse jo më shumë – arrijnë në Rusi. Por vetë-mashtrimi është një pjesë e madhe e kësaj historie. Vuçiq e ka bërë të qartë se nuk do të zbatojë marrëveshjet që SHBA dhe BE i konsiderojnë si ligjërisht të detyrueshme. Beogradi e ka kundërshtuar anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës. Kjo përkundër kualifikimeve të tij dhe përfitimeve që mund të kenë prej tyre serbët e Kosovës. Me siguri amerikanët dhe evropianët inteligjentë e kuptojnë se pjesëmarrja serbe në stërvitjet e NATO-s gjeneron një rrjedhë të konsiderueshme të inteligjencës në Rusi. Por të bësh diçka për keqbërjen e Serbisë kërkon heqje të rëndë politike. Pse ta pranoni këtë nëse askush mbi notën tuaj të pagave nuk kundërshton një politikë "të mos shoh të keqen",” ka thënë Serwer.

25 vjet çlirim, a jeni të kënaqur me suksesin e Republikës së Kosovës ?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
465
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024