Ministri polak: Ndaloni Putinin në Ukrainë me raketa gjermane
Bota
Lexohet për: 4 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Kreu i diplomacisë polake, Radoslaw Sikorski, i bëri thirrje Gjermanisë që të rrisë ndihmën për Ukrainën dhe t'i dërgojë raketa Taurus, duke shpjeguar se është më mirë të ndalet presidenti rus Vladimir Putin në Ukrainë sesa ta gjejë atë në kufijtë polakë. Në atë rast, shtoi ai, Putin, ashtu si lideri nazist Adolf Hitler me Çekosllovakinë para Luftës së Dytë Botërore, do të përdorte industrinë ukrainase dhe ushtarët e saj për të sulmuar Perëndimin. Në një intervistë për gazetën gjermane Bild, Sikorski paralajmëroi se Perëndimi është përballur me një zgjedhje midis ushtrisë ruse që të mundet brenda kufijve të Ukrainës ose ushtrisë fitimtare ruse të jetë në kufiri i Polonisë.

“Në rast fitoreje, Putin do të bëjë të njëjtën gjë me Ukrainën siç bëri Hitleri me Çekosllovakinë, ai do të përdorë potencialin industrial dhe popullin e Ukrainës për luftë të mëtejshme. Gjysma e tankeve gjermane që pushtuan Poloninë në 1939 ishin në fakt tanke çeke. Prandaj, nëse Putin pushton Ukrainën, ai do të jetë më i fortë dhe ne do të kemi një problem më të madh”, tha Sikorski. Ministri polak tha se dimrin e kaluar, në konferencën e sigurisë në Munih, iu duk se politikanët gjermanë ishin të kënaqur që vlerësonin se Rusisë do t'i duheshin katër deri në pesë vjet që të ishte gati për të sulmuar Gjermaninë. “Por çështja është se para se Rusia të arrijë në Gjermani, ajo do të ketë disa vende në rrugën e saj. Para sulmit ndaj Ukrainës, Putin e përshkroi atë vend si një krijim artificial, ngjashëm me atë se si ish-presidenti rus Medvedev flet sot për Letoninë. Ne nuk mund t'i perceptojmë më këto kërcënime si muhabet të çmendura, sepse këta njerëz kanë treguar se janë të aftë të realizojnë ide të çmendura”, tha kreu i diplomacisë polake.

Sikorski, megjithatë, vlerësoi se nuk ka indikacione se Moska zyrtare synon të përdorë armë bërthamore në këtë luftë. “Nuk ka asnjë shenjë fizike që ata po heqin kokat bërthamore nga magazinimi. Këtë do ta dinim paraprakisht. Dhe Putini nuk vendos vetëm për përdorimin e armëve bërthamore, dhe zinxhiri i vendimmarrjes përfshin Ministrinë e Mbrojtjes dhe Shtabin e Përgjithshëm”, tha Sikorski. Ministri polak tha se Putin për përdorimin e armëve bërthamore do të duhet të bindë gjeneralët e tij dhe kujtoi se SHBA-ja e kishte paralajmëruar fuqishëm Rusinë që të mos synonte armët bërthamore.

Sipas ministrit polak, anëtarët e NATO-s nuk janë aktualisht të kërcënuar nga sulmi i Rusisë, pasi ajo nuk është në gjendje ta mposhtë Ukrainën tani për tani, dhe fakti që Moska nuk pret një sulm nga perëndimi konfirmohet nga fakti se Rusia duhej të tërheqë pjesë të ushtarëve të saj nga rajoni Kaliningrad. Sikorski është gjithashtu i bindur se qëndrimi i kandidatit për president të SHBA-së, Donald Trump, nuk është aq bardh e zi sa mendojnë disa, sepse ai e kuptoi se refuzimi i tij për të ndihmuar Ukrainën nuk i sjell atij popullaritet në mesin e votuesve dhe madje nuk protestoi për miratimin e një paketa e re e ndihmës ushtarake për Ukrainën prej disa dhjetëra miliarda dollarësh. Sikorski tha se Rusia nuk është e pathyeshme, furnizimet e saj nuk janë të pafundme, dhe luftërat në histori kanë përfunduar gjithashtu për shkak të kolapsit ekonomik të njërës prej palëve, siç ndodhi me Gjermaninë në Luftën e Parë Botërore. “Unë pres që në një apo dy vjet të shfaqen vështirësi reale në ekonominë ruse”, tha Sikorski.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024