Meta paditet për reklama të rreme investimesh në Japoni
Bota
Lexohet për: 1 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Dega japoneze e kompanisë mëmë të Facebook, Meta, të enjten u godit nga një padi që pretendonte reklama të rreme për investime me miratime të rreme të famshëm. Katër paditës e akuzojnë Metën se ka neglizhuar detyrën e saj për të vlerësuar dëmin ndaj klientëve dhe për të verifikuar vërtetësinë e reklamave në Facebook dhe Instagram, sipas Kyodo news. Ata kërkojnë 23 milionë jen (148.000 dollarë) dëmshpërblim, duke pretenduar se humbën para për shkak të neglizhencës së Metës.

Reklamat sugjeruan në mënyrë të rreme miratime nga Yusaku Maezawa, themelues i një shitësi me pakicë të modës në internet dhe Hiroyuki Nishimura, sipërmarrës në internet. Ankuesit transferuan para në llogari, duke menduar se po investonin në tregtimin e valutës. Mashtrimet e mediave sociale në Japoni, duke përdorur emra figurash të shquara pa pëlqim, arritën në 27.8 miliardë jen (179 milionë dollarë) në vitin 2023, sipas agjencisë së policisë kombëtare të Japonisë. Meta është një konglomerat teknologjik shumëkombësh amerikan me bazë në Kaliforni. /AA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024