E pranon Pentagoni: Ne u dërguam raketa të fuqishme ukrainasve
Bota
Lexohet për: 3 min.
3 javë më parë
Linku u kopjua

Shtetet e Bashkuara kanë dërguar një sistem të ri raketash me rreze të gjatë veprimi në Ukrainë, konfirmoi Pentagoni. Arma me precizitet të lartë është pjesë e një pakete ushtarake emergjente për Ukrainën e shpallur nga SHBA në mars, por nuk u rendit në mënyrë specifike në listat e dorëzimit me kërkesë të Ukrainës. Presidenti Joe Biden udhëzoi ekipin e tij që të kryejë dorëzimin pasi Rusia bleu raketa balistike nga Koreja e Veriut dhe i përdori ato kundër Ukrainës, tha Pentagoni. Sistemet raketore taktike të ushtrisë - të njohura si ATACMS - do të ndihmojnë Ukrainën të kërcënojë forcat ruse në çdo pjesë të territorit të okupuar ukrainas, tha ministria. Njoftimi erdhi disa orë pasi Biden tha se ndihma e re ushtarake do të fillojë të rrjedhë në Ukrainë "në disa orët e ardhshme" pasi ai nënshkroi legjislacionin e luftuar fort që siguron miliarda dollarë në shpenzime të reja për të mbështetur luftën e Ukrainës kundër Rusisë.

Biden: Putini mund të sulmojë drejtpërdrejt aleatët tanë

"Do të sigurohem që dërgesat të fillojnë menjëherë. Në orët e ardhshme - fjalë për fjalë pas disa orësh - do të fillojmë të dërgojmë municione të mbrojtjes ajrore, artileri për sistemet raketore dhe automjete të blinduara në Ukrainë," tha Biden në Shtëpinë e Bardhë. Ai theksoi se rivendosja e rezervave të Ukrainës të armëve amerikane është një investim "jo vetëm në sigurinë e Ukrainës, por edhe në sigurinë e Evropës dhe sigurinë tonë". Biden paralajmëroi se nëse Ukraina dështon, masa e radhës e presidentit rus Vladimir Putin mund të jetë një sulm i drejtpërdrejtë ndaj aleatëve të NATO-s: "Ne nuk do të kishim zgjidhje tjetër veçse t'u vinim në ndihmë. Ashtu si aleatët tanë të NATO-s na erdhën në ndihmë pas 11 shtatorit. sulmet”. Disa media amerikane, duke cituar zyrtarë të qeverisë amerikane, raportuan se raketat me rreze të gjatë kishin mbërritur javën e kaluar dhe tashmë ishin përdorur. NBC News raportoi se Ukraina nisi një sulm në gadishullin e okupuar të Krimesë javën e kaluar dhe këtë javë në qytetin e okupuar të Berdyansk në Ukrainën juglindore.

Kievi mori për herë të fundit raketa me rreze të shkurtër veprimi

Sipas raportimeve, raketat shtesë ATACMS do të përfshihen gjithashtu në paketën ushtarake të njoftuar nga presidenti amerikan Biden të mërkurën pas miratimit nga Kongresi. Pentagoni nuk deklaroi në mënyrë specifike nëse raketat e dorëzuara ishin modele ATACMS me një rreze veprimi prej rreth 300 kilometrash apo ato me një rreze më të shkurtër. Tetorin e kaluar, Ukraina vendosi raketa ATACMS që vinin nga SHBA. Në atë kohë, ato ishin modele me një distancë më të shkurtër prej rreth 165 kilometrash. Qeveria ukrainase ka kërkuar raketa që mund të godasin caqe shumë më të largëta.

Senatorët në Kongresin e SHBA miratuan një paketë ndihme prej 61 miliardë dollarësh për Ukrainën pasi Dhoma e Përfaqësuesve dha miratimin e saj pas disa muajsh grindje politike dhe kundërshtime të ashpër nga republikanët e ekstremit të djathtë.

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,265
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024