Turp i ri i delegacionit të Vuçiq në OKB
Lajme
Lexohet për: 2 min.
3 javë më parë
Linku u kopjua

Pasi kryetarja e seancës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së në Nju Jork më 22 prill paralajmëroi presidentin serb Aleksandar Vuçiq, paralajmërim ka marrë edhe këshilltarja e tij Suzana Vasileviq. Ajo ka marrë një paralajmërim nga personat e protokollit, dhe atë për regjistrim me telefon mobil. Siç shihet në videon e regjistruar nga salla ku po mbahej seanca e rregullt për Kosovën e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, këshilltarja Vasileviq, është paralajmëruar pasi e ka incizuar prezantimin e Vuçiq me telefon.

Ndërkohë që ajo po mbante telefonin e saj në rreshtin e dytë duke regjistruar fjalimin e Vuçiq, Suzana Vasiljeviq u afrua nga një burrë që supozohej se ishte nga protokolli dhe e paralajmëroi se regjistrimi nuk lejohej. Kujtojmë se në të njëjtën seancë Vuçiq ka marrë paralajmërim edhe nga kryetarja e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, Vanessa Fraser. Ajo përmendi se folësit kanë nga tre minuta për të prezantuar, për të cilën është rënë dakord më parë. Në vend të prezantimit të tij, presidenti i Serbisë tha se nuk është dakorduar dhe shtoi “por nuk ka rëndësi”. Fraser iu përgjigj se ishte dakord dhe Vuçiq ia preu fjalën duke u ankuar: “Jo, nuk është marrë vesh”. Më pas Fraser ngriti zërin dhe filloi të përplaste dorën në tryezë duke thënë se ishte dakord dhe se zëvendësi i saj i tha se ishte dakord me presidentin serb. Ajo theksoi se nuk lejon që zëvendësi i saj të paraqitet si gënjeshtar.

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,239
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024