Biden fshehtas i dërgoi Ukrainës armën e fuqishme, tash me të po vriten rusët
Bota
Lexohet për: 3 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Shtetet e Bashkuara dërguan fshehurazi një sistem të ri raketash me rreze të gjatë në Ukrainë javën e kaluar dhe forcat ukrainase përdorën menjëherë armën për të sulmuar një aeroport ushtarak rus në Krime të mërkurën e kaluar dhe trupat ruse në juglindje të vendit gjatë natës të martën, tha një zyrtar amerikan për New York Times. Shtetet e Bashkuara e kanë furnizuar më parë Ukrainën me një version të këtij sistemi raketor taktik - të njohur si ATACMS - që mund të mbante municione thërrmuese deri në një distancë prej 160 kilometrash. Por Ukraina ka kërkuar prej kohësh një version me rreze më të gjatë të sistemit, me një rreze prej rreth 450 kilometrash, i cili mund të arrijë më thellë në Ukrainën e pushtuar, duke përfshirë Krimenë, qendrën e forcave ajrore dhe tokësore të Rusisë, dhe qendrat e furnizimit për forcat e Moskës në juglindore të vendit.

Gjatë natës të së martës, Ukraina përdori raketa me rreze më të gjatë për të sulmuar trupat ruse në qytetin port të Berdyansk në Detin Azov, tha një zyrtar i lartë amerikan. Të mërkurën e kaluar, llogaritë e mediave sociale në Ukrainë raportuan zjarre dhe shpërthime të mëdha në një aeroport ushtarak në Dzhankoy, Krime, për të cilin një zyrtar i lartë amerikan tha se ishte gjithashtu në shënjestër të ATACMS. Në një fjalim në mbrëmje, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky falënderoi gjeneralin Oleksandr Sirsky, komandantin e lartë të Ukrainës, por nuk tha më shumë për sulmin. Presidenti amerikan Biden miratoi fshehurazi vendimin për të dërguar më shumë se 100 raketa me rreze më të gjatë veprimi në mes të shkurtit, tha një zyrtar i lartë, si dhe variante të shumta të municioneve thërrmuese. Ata ishin pjesë e një dërgese armësh prej 300 milionë dollarësh në Ukrainë në mars.

Biden ka refuzuar prej kohësh të dërgojë raketa me rreze më të gjatë për disa arsye, tha zyrtari. Së pari, ushtria amerikane ka vendosur të reduktojë numrin e raketave që u shet vendeve të treta, duke zbutur shqetësimet e Pentagonit për mungesat e mundshme. Përdorimi në rritje i raketave balistike nga Rusia dhe rritja e sulmeve ndaj infrastrukturës kryesore kanë nxitur gjithashtu Ukrainën që të kërkojë në mënyrë më agresive armë që mund të ndihmojnë në përballimin e këtyre kërcënimeve. Sulmet e para me raketat e reja patën pasoja shkatërruese, shkruan NYT. Videot e postuara nga banorët në rrjetet sociale të mërkurën e kaluar tregojnë zjarret që shpërthyen pas sulmit. Katër orë pas sulmit, era e Krimesë, një grup që monitoron postimet në mediat sociale lokale, raportoi se rezervat e municioneve ruse të prekura ishin ende duke shpërthyer. Ata thanë se xhamat e shtëpive pranë aeroportit janë hedhur në erë. Më vonë, Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës publikoi pamjet e sulmit raketor duke detajuar atë që zyrtarët ukrainas të sigurisë thanë se u goditën - katër sisteme raketore tokë-ajër S-400, tre stacione radari, një post komandimi i mbrojtjes ajrore dhe një sistem komandimi dhe kontrolli të mbrojtjes në Krime.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024