Zelensky: Rusia planifikon ta prishë Samitin e Paqes në Zvicër
Bota
Lexohet për: 2 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, thotë se Rusia ka hartuar një plan konkret për të prishur Samitin Global të Paqes në Zvicër në qershor. Zelensky foli në një takim me përfaqësues nga shtetet partnere dhe organizatat ndërkombëtare me bazë në Ukrainë, si dhe diplomatë ukrainas, transmeton Ukrinform. “Ne kemi inteligjencë të saktë, të dhëna specifike – se Rusia jo vetëm dëshiron të prishë Samitin e Paqes, por gjithashtu ka një plan specifik se si ta bëjë këtë, si të zvogëlojë numrin e vendeve pjesëmarrëse, si të veprohet që të mos ketë paqe edhe më gjatë. Dhe së bashku ne duhet ta kundërshtojmë këtë, ne duhet të punojmë në unitet për një paqe të drejtë”, tha Zelensky.

Sipas tij, të gjithë janë njëlloj të interesuar për të detyruar Rusinë për paqen dhe respektimin e ligjit ndërkombëtar. Shumica e botës është në gjendje ta sigurojë këtë, beson Zelensky, duke shtuar se Samiti Global i Paqes në Zvicër i jep komunitetit ndërkombëtar një shans real për një paqe të drejtë dhe rivendosje të efektivitetit të ligjit ndërkombëtar. Së bashku, vendet pjesëmarrëse po kanalizojnë fuqinë e botës për të sjellë një paqe të drejtë për Ukrainën më afër, sipas Zelensky. Siç raporton Ukrinform, duke iu referuar Zelenskyt, Samiti Global i Paqes mund dhe duhet të dëshmojë se asnjë person i vetëm nuk do të përcaktojë se si duhet të jetojnë të gjithë të tjerët në botë, përveç shumicës botërore - bashkërisht dhe bazuar në të drejtën ndërkombëtare.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024