Mozambik, vaksina kundër malaries do t'u jepet 600.000 fëmijëve
Shëndetësi
Lexohet për: 3 min.
3 javë më parë
Linku u kopjua

Mozambiku planifikon të prezantojë vaksinën e re të malaries në gjysmën e dytë të vitit 2024, duke imunizuar 600.000 fëmijë, tha për agjencinë portugeze të lajmeve Lusa të mërkurën drejtori i Programit Kombëtar të Kontrollit të Malaries, Baltazar Candrinho. “Mozambiku do të prezantojë këtë vit vaksinën e malaries. Do të fillojë në një shkallë të vogël, në një provincë, dhe më pas do të kalojmë në pjesën tjetër të provincave vitin e ardhshëm”, tha Baltazar Candrinho para Ditës Botërore të Malarisë në 25 prill. Ai shtoi se R21/Matrix-M, vaksina e dytë e malaries për fëmijët, e zhvilluar nga Universiteti i Oksfordit në Britani të Madhe dhe e miratuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) në tetor të vitit të kaluar, do të përdoret.

Baltazar Candrinho tha se vaksina do të prezantohet në gjysmën e dytë të vitit, duke vaksinuar fëmijët nën 5-vjeç, në një provincë që do të shpallet më vonë, një proces që do të shtyhet ‘vitin e ardhshëm’ për të tjerët. Ai shtoi se aktualisht janë duke u trajnuar burimet njerëzore për administrimin e vaksinës dhe se po krijohen kushtet materiale për ruajtjen e saj në qendra shëndetësore. Drejtori i Programit Kombëtar të Kontrollit të Malaries shtoi se qëllimi i qeverisë së Mozambikut është të fillojë vaksinimin e të gjithë vendit në vitin 2025, kur 'vaksina do të jetë më e disponueshme në treg'.

“Nuk ka mjaft vaksinë të prodhuar për të gjitha vendet. Por garancia është që vitin e ardhshëm do të zgjerohemi. Sasia që arrijmë të kemi këtë vit do të mbulojë një provincë dhe ne do të zgjedhim atë me ngarkesën më të lartë të malaries”, shpjegoi Baltazar Candrinho. Vaksina që do të përdoret në Mozambik është e dyta e rekomanduar nga OBSH, pas RTS,S/AS01 në vitin 2021, pas këshillave të Grupit Këshillimor Strategjik të Ekspertëve për Imunizimin (SAGE) dhe Grupit Këshillues për Politikat e Malaries (MPAG). Sipas OBSH-së, të dyja vaksinat janë treguar të jenë të sigurta dhe efektive në parandalimin e malaries tek fëmijët dhe, kur aplikohen gjerësisht, duhet të kenë një ndikim të madh në shëndetin publik.

Në Afrikë, sipas OBSH-së, pothuajse gjysmë milioni fëmijë vdesin çdo vit nga malaria. OBSH shpreson se vaksina e re do të përfitojë të gjithë fëmijët që jetojnë në zonat ku sëmundja është një rrezik për shëndetin publik. Në zonat me transmetim shumë sezonal të malaries (kryesisht i kufizuar në katër ose pesë muaj në vit), vaksina R21 është treguar se redukton rastet simptomatike me 75% në 12 muaj pas një serie prej tri dozash. Të paktën 28 vende në Afrikë po planifikojnë të prezantojnë një vaksinë kundër malaries të rekomanduar nga OBSH si pjesë e programeve të tyre kombëtare të imunizimit. /LUSA

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,263
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024