“Është ndërhyrje e shtetit në sport”, kritikohet ashpër drafti i Projektligjit për Sport
Sport
Lexohet për: 3 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Përfaqësuesit e federatave sportive në Kosovë kanë kritikuar ashpër draftin e Projektligjit të ri për Sport i cili është hartuar nga Ministria për Kulturë, Rini dhe Sport.

Derisa zëvendësministrja e Ministrisë së Sportit Daulina Osmani paraqiti disa nga risitë që sjellë në sport ky projektligj siç janë kompensimi i sportistëve që kanë kontribuar në kohën e okupimit serb, pastaj përkrahja e agjentëve të sportit por edhe mënyrën e bashkëpunimit me komunat për përmirësimin e infrastrukturës sportive, e po ashtu edhe krijimin e kanaleve të reja për financimin e federatave, në lidhje me përmbajtjen e ligjit pati vërejtje të mëdha nga disa nga përfaqësuesit e federatave sportive.

Përfaqësuesi i Federatës së Lundrimit, Shasivar Haxhija ka thënë se me këtë projektligj po synohet ndërhyrja direkte në federatat sportive. Ai ka bërë të ditur se në disa prej neneve të ligjit përkatës krijohet hapësirë për një kontroll të ashpër të ministrisë mbi sportin.

Haxhijaj ka shtuar se nga ky ligj do të ndikohet edhe Komitetit Olimpik i Kosovës. Sipas tij, me marrjen e kompetencave për kategorizimin e sporteve por edhe ndërhyrje në kompetenca të tjera do të dobësohet tej mase roli i KOK ut kur dihet se ky institucion sportiv është krejtësisht i pavarur nga shteti.

Kritika pati edhe Taulant Hodaj nga Federata e Futbollit. Ai ka kërkuar që në ligjin e ri të mos lejohen kompetenca ekzekutive për Ministrinë e Sportit në federata pasi që kjo mund të sjellë pasoja direkte, sidomos në sportin e futbollit kur dihet se FIFA dhe UEFA i mbrojnë fuqishëm anëtarët e tyre nga ndikimet e qeverisë.

Hodaj ka shtuar se ky projektligj parasheh që trajnerët e rinj të kenë të kryer Fakultetim e Edukimit, gjë e cila, sipas tij, është e gabuar dhe një praktikë e cila nuk aplikohet në asnjë shtet sepse trajner i mirë, siç ka thënë ai, mund të bëhet edhe një mjek.

Ndryshe, më herët gjatë së mërkurës, Ministria e Sportit ka zhvilluar diskutime për këtë projektligj edhe me drejtoritë për sport të komunave të Kosovës, por aty morën pjesë vetëm tri komuna, ajo e Gjakovës, Drenasit dhe Dragashit.

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
300
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024