Kosovës i besohet organizimi i Kampionatit Evropian të Muaythait 2024
Sport
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Komiteti Olimpik i Kosovës (KOK) ka njoftuar se Kosovës i është besuar organizimi i Kampionatit Evropian të Muaythait 2024.

Kosova do të jetë nikoqire e një tjetër ngjarjeje madhështore sportive gjatë këtij viti, raporton KosovaPress.

Nga data 7 nëntor deri më 14 nëntor në Prishtinë do të zhvillohet Evropiani i Muaythait të këtij viti.

Përmes një letër konfirmimi Federata Botërore e Muaythait (IFMA), i ka konfirmuar Federatës së Muaythai të Kosovës (FMTHK) dhënien e organizimit të Evropianit, pas vizitës së bërë javë më parë të drejtuesve të kësaj Federate në Kosovë.

Vendimi për t'i dhënë të drejtën e organizimit FMAK-së është marrë pas shqyrtimit të kujdesshëm të faktorëve të ndryshëm, duke përfshirë përkushtimin e demonstruar të Federatës për zhvillimin dhe promovimin e muaythait, si dhe objektet dhe infrastrukturën mbresëlënëse që Kosova ka në dispozicion. Ne kemi besim se nën udhëheqjen tuaj, Kampionatin Evropian 2024 do të jetë një sukses i jashtëzakonshëm, duke shfaqur talentin e muaythait nga e gjithë Evropa”, thuhet në letrën e drejtorit gjeneral të IFMA-së, Charissa Tynan.

IFMA ka 50 anëtarë të Evropës, që nënkupton se në Evropianin në Prishtinën pritet të jenë rreth 500 garues të 50 shteteve të kontinentit tonë.

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
378
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024