PDK: Korrupsioni në Qeverinë Kurti, kryefjala e raportit të DASH-it për Kosovën
Lajme
Lexohet për: 2 min.
3 javë më parë
Linku u kopjua

Raporti i fundit i Departamentit Amerikan të Shtetit për Kosovën është pritur me shqetësim nga Partia Demokratike e Kosovës.

Subjekti më i madh opozitar vlerëson se raporti i fundit i DASh-it për Kosovën shpërfaqë paaftësinë dhe dështimin e skajshëm të Qeverisë Kurti në të gjitha fushat.

Blerta Deliu-Kodra, deputete e këtij subjekti tha se të gjeturat e raportit faktojnë se tash e katër vjet Kosova udhëhiqet nga një Qeveri e korruptuar.

Deliu-Kodra përmendi edhe vendimet e Gjykatës Themelore ndaj ministrave të qeverisë Kurti.

Deputetja Deliu-Kodra potencoi se viteve të fundit Kosova ka pësuar rënie në ranglistën për lirinë e medias si pasojë e presionit nga zyrtarë të Qeverisë Kurti.

Sipas saj kjo pasqyrë nuk i shërben të ardhmes së Kosovës dhe integrimit të saj euro-atlantik.

Ndërkaq, anëtari i Kryesisë së PDK-së, Përparim Gruda tha se në Raportin e Departamentit Amerikan të Shtetit, përshkruhet me saktësi dobësimi i përgjithshëm i nivelit të sundimit të ligjit dhe në veçanti ndërhyrjet e qeverisë në sistemin e drejtësisë.

Gruda përmendi edhe problemet e shumta që ka Kosova me dhunën kundër grave dhe dhunën në familje.

Ai përmendi se pas shpalljes ditë zie pas vrasjes së një gruaje ministrja e Drejtësisë shkoi në fushatë për zgjedhje në Maqedoni të Veriut dhe në “ekskursionin e saj politik” nëpër shtetet tjera të Evropës, Gjermani e Suedi.

Lajmi i plotë në sistemin me parapagim...

A duhet të ketë zgjedhje të parakohshme?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
677
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024