Ndihmat ndaj Ukrainës, Rusia kërcënon me sulme ndaj depove me armë perëndimore
Bota
Lexohet për: 2 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Ministri rus i mbrojtjes ka thënë se trupat e tij do të rrisin intensitetin e sulmeve ndaj qendrave logjistike dhe depove të magazinimit të armëve perëndimore në Ukrainë.

Sergei Shoigu adresoi pakon e re të ndihmës ushtarake amerikane për Ukrainën, me vlerë rreth 61 miliardë dollarë, në komente për zyrtarët e mbrojtjes.

Në një reagim të dukshëm ndaj pakos së ndihmës, z. Shoigu tha: "Në proporcion me kërcënimet e paraqitura nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj, ne do të vazhdojmë të përmirësojmë përbërjen dhe strukturën e forcave të armatosura dhe të rrisim prodhimin e armëve dhe pajisjeve ushtarake më të njohura.

"Ne do të rrisim intensitetin e sulmeve në qendrat logjistike dhe bazat e magazinimit të armëve perëndimore."

Si pjesë e pakos, tha Volodymyr Zelenskyy, Kievi së shpejti do të marrë më shumë sisteme raketore me rreze të gjatë ATACMS.

Zyrtarët amerikanë thanë se ndihma do të përfshijë gjithashtu furnizime me municion dhe interceptues për sistemet e mbrojtjes ajrore, shkruan SkyNews.

Pakoja e kërkuar e ndihmës do të votohet në Senatin amerikan më vonë sot, ku ka të ngjarë të kalojë. Joe Biden ka premtuar se do ta nënshkruajë atë në ligj menjëherë pas kësaj.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024