Vuçiq me pretendime: Serbët në veri po diskriminohen, Kurti në vend që të ndëshkohet po shpërblehet
Lajme
Lexohet për: 1 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq në mbledhjen e mbajtur në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara gjatë diskutimit për raportin e rregullt gjashtëmujor të misionit të OKB-së në Kosovë,  tha se vendimet e fundit të autoriteteve të Kosovës u kanë vështirësuar jetën serbëve në veri.

Vuçiq përmendi vendimin për largimin e dinarit për të cilin tha së një përpjekje e tillë për bllokim të jetës së qytetarëve në të gjitha institucionet sociale është ende ne efekt.

Sipas, presidentit serb, autoritetet e Prishtinës përfaqësojnë diskriminim të shkallës më të lartë dhe ky veprim shovinist i kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti nuk po ndëshkohet por po shpërblehet.

Ai tha se shtypja e vazhdueshme ndaj serbëve nga Kosova vetëm se është forcuar.

Lajmi i plotë në sistemin me parapagim...

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
308
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024