Dita e Tokës, vendoset “muri” me mesazhe për ruajtjen e mjedisit
Lajme
Lexohet për: 2 min.
4 javë më parë
Linku u kopjua

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Tokës, me moton "Planeti Kundër Plastikës", synohet largimi i plastikës dhe riciklimi i saj. Me këtë rast në qendër të Prishtinës te kampusi i "Universitetit të Prishtinës" , është vendosur "Muri apo Premtimi i Prirët" strukturë e përbërë nga qese të plastikës dhe materiale tjera të ricikluara e cila do të finalizohet për katër javët e ardhshme me punime premtuese dhe mesazhe inkurajuese të shkruara nga fëmijët.

Përmes këtyre punimeve artistike ky "Mur" do të reflektojë në ndërgjegjësimin e njerëzve ndaj mjedisit. Kjo ditë i bënë thirrje institucioneve shtetërore për të zvogëluar prodhimin e plastikes në botë. Me këtë rast, ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinorë dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu tha se plastika po i zë frymën gjithë planetit dhe në Kosovë situata nuk është fare e mirë sidomos gjatë kohës së vërshimeve.

Ai tha se si ministri janë rrugës për të krijuar një strategji konkrete për largimin e shisheve të plastikes. Sipas tij, sfidë mbetet edhe reduktimi i mbeturinave ilegale.

Ministrja e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arbërie Nagavci tha se në të gjitha shkollat dhe çerdhet që po ndërtojnë, parimi bazë i infrastrukturës është krijimi i ambienteve të gjelbëruara.

Ndërkaq, ministri i Bujqësisë, Pylltarisë, Zhvillimit Rural, Faton Peci tha se si ministri kanë shënuar rënien e rasteve të dëmtimeve të hapësirave pyllëzuese.

Ai tha se janë të mbjella 1.5 milion fidanë në të gjithë territorin e hapësirave të gjelbra.

Kjo nismë u realizua në kuadër të Ditëve të Tokës në Kosovë, qe implementohen nga Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP) në Kosovë në bashkëpunim me Zyrën e Presidencës, Ministrinë e Mjedisit, Planifikimit Hapësinorë dhe Infrastrukturës (MMPHI).

Lajmi i plotë në sistemin me parapagim...

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,243
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024