Dështimi i referendumit në veri, konsiderohet se Kosovës do t’i bëhet presion për Asociacionin
Lajme
Lexohet për: 3 min.
4 javë më parë
Linku u kopjua

“Kosovës do t’i shtohet presioni për themelimin e Asociacionit me qëllim të avancimit të marrëdhënieve”. Kështu konsiderojnë analistët politikë, pas dështimit të iniciativës për largimin e kryetarëve në veri.

Të njëjtit vlerësojnë se në ditën e djeshme është vërejtur qartë ndikimi i Listës Serbe tek serbët lokalë në Mitrovicë të Veriut, Zveçan, Leposaviq e Zubin Potok.

Ish-diplomati Blerim Canaj, në një prononcim për KosovaPress tha se procesi i djeshëm i votimit ishte një dështim, pasi sipas tij, vetëm shpërfaqi ndikimin e presidentit serb, Aleksandar Vuçiq e të Listës Serbe mbi serbët e Kosovës.

Ai shtoi se me këto zgjedhje Kosova humbi 250 mijë euro teksa nuk arriti asgjë.

Sipas tij, qeveria nuk ka strategji të qartë për integrimin e pakicave serbe në institucionet vendore.

Argumenti kryesor pas kësaj situate, Canaj shton, se do të jetë themelimi i Asociacionit.

Kështu mendon edhe profesori i shkencave politike, Dritëro Arifi, i cili konsideron se Kosovës do t’i shtohet presioni për zbatimin e Asociacionit.

Megjithatë, Arifi thotë se Kosova do të duhej të shpërblehej me largimin e sanksioneve.

Serbët, sipas tij, duhet të bashkëpunojnë me kryetarët aktual, pasi vetë refuzuan të mos marrin pjesë në procesin zgjedhor për shkarkimin e tyre.

Ndërkaq, anëtari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve nga radhët e PDK-së, Ilir Gashi, thotë se ky rezultat është në të mirën e kryetarëve aktual.

Gashi thotë se kanë qenë të detyruar të organizojnë një proces që ka qenë i bazuar në Udhëzimin Administrativ të Qeverisë së Kosovës, për të cilin thotë se që nga fillimi thotë se ka qenë antikushtetues.

Pas dështimit të procesit të djeshëm zgjedhor, kryetarët e kanë siguruar edhe një vit në krye të komunave, pasi i njëjti nuk mund të organizohet në 12 muajt e ardhshëm.

Për këtë ka reaguar presidentja Vjosa Osmani, e cila e ka konsideruar si fatkeqësi bojkotimin e procesit të djeshëm. Ndërkaq, kryeministri Albin Kurti, është shprehur se rezultatet e votimit për shkarkim tregojnë se nuk ka vullnet për t’i shkarkuar kryetarët aktual.

Edhe Ambasada Amerikane në Kosovë ka shprehur keqardhje për mos-pjesëmarrjen e serbëve në këtë proces zgjedhor.

Thirrjen e Listës Serbe për bojkot, ambasadori gjerman Jorn Rohde e ka quajtur për keqardhje dhe shkatërrues.

Të drejtë vote në katër komunat në veri kanë pasur mbi 46 mijë qytetarë, ndërkaq në total kanë votuar vetëm 265 prej tyre. /Sh.Pajaziti

Lajmi i plotë në sistemin me parapagim...

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,262
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024