Kurti: Duhet të nxisim kohezionin social për të parandaluar ekstremizmin
Lajme
Lexohet për: 2 min.
4 javë më parë
Linku u kopjua

Duhet të nxisim përfshirjen dhe të sigurojmë kohezionin social në mënyrë që të mos i nxisim njerëzit në ekstremizëm, tha kryeministri i Kosovës Albin Kurti në Forumin Ekonomik të Vjenës - Takimi i Sofjes 2024 në Rezidencën Boyana, të hënën. Arsimi është çelësi. Në shekullin 21 brezi i ri duhet të edukohet, tha Kurti, duke shtuar se ky është një vizion kyç për ta si përfaqësues të elitës politike dhe të biznesit.

Kryeministri i Kosovës bëri thirrje për më shumë solidaritet në rajon. “Ne duhet të bashkëpunojmë, të komunikojmë më shumë,” tha ai. Kurti tha se ekonomia globale po përballet me recesion dhe sipas tij, “duhet të mendojmë edhe për të ardhmen me të cilën do të përballet”. Ai vuri në dukje zhvillimin e inteligjencës artificiale në vitet e fundit dhe shtoi se kjo do të sjellë ndryshime në shumë industri, gjë që hap rrugën për rritje, por sipas shumë prej tyre shpie në rreziqe.

“Ne duhet të inkurajojmë procesin teknologjik, por të sigurohemi që kjo të mos ndodhë në kurriz të vlerave tona”, tha Kurti. “Ne mbështetemi në qëndrueshmërinë dhe këmbënguljen në ndërtimin e urave në shoqëritë tona. Nëse ka vështirësi, nuk duhet të mendojmë se duhet të ndryshojmë rrjedhën e zhvillimit, por duhet të ndalemi pak dhe të vazhdojmë të ndërtojmë ura ekonomike, pavarësisht kohëve të vështira dhe sfidave që hasim”, tha ai. “Përndryshe, ne rrezikojmë të humbim njerëz që shkojnë në pozicione shumë ekstreme. Mund të humbasim kohezionin tonë social”, tha Kurti.

Kryeministri falënderoi Bullgarinë dhe popullin bullgar për njohjen e pavarësisë së Kosovës. Bullgaria dhe Kosova shënojnë këtë vit 15 vjet nga vendosja e marrëdhënieve diplomatike. Të dy vendet ndajnë angazhimin e tyre për sundimin e ligjit, të drejtat e njeriut dhe standardet e BE-së, shtoi kryeministri i Kosovës. /BTA/

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,245
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024