United udhëhoqi 3:0 kundër divizionit të dytë, shpëtoi me penallti
Sport
Lexohet për: 2 min.
4 javë më parë
Linku u kopjua

Skuadra Manchester United për pak sa nuk u eliminua nga FA Cup në gjysmëfinale. Kategoria e dytë e Coventry City e bëri atë të vuante dhe e çoi deri në penallti. Pjesa e rregullt e ndeshjes përfundoi 3:3, ndërsa rezultati mbeti i njëjtë edhe pas kohës shtesë. Skuadra e Erik ten Haag kaloi në epërsi në minutën e 23-të me golin e Scott McTominay dhe Harry Maguire shënoi 2:0 në kohën e fundit të pjesës së parë. Pas kthimit nga pushimi u prit një gol i ri për 13 minuta. Bruno Fernandes ishte i saktë në minutën e 58-të.

Deri në minutën e 71-të, dukej se United do të zgjidhte në mënyrë rutinore çështjen e kalimit kundër divizionit të dytë dhe më pas filloi rikthimi i madh i Coventry. Ellis Simms, Callum O'Hare dhe Haji Wright shënuan gola radhazi, i fundit në minutën e pestë të pushimeve në pjesën e dytë për të fituar kohën shtesë për ekipin e tyre. Pas kohës shtesë, në të cilën goli i Coventry-t u anulua në minutën e 121-të të ndeshjes për shkak të pozitës jashtë loje, nuk pati fitues, kështu që pasoi gjuajtja e penalltive. Casemiro humbi menjëherë penalltinë e parë, më pas në serinë e tretë për Coventry Callum O'Hare humbi. Ben Sheaf gjithashtu humbi pas tij, dhe United shkoi më tej kur Rasmus Hojlund shënoi penalltinë e tij.