Mitsotakis: Greqia duhet t’ia kalojë ekonomisë së BE-së për të rritur të ardhurat
Ballkani
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, iu referua pasojave të dobishme të përmirësimit të ri të ekonomisë greke nga Standard and Poor's për ekonominë dhe familjet greke, në postimin e tij javor në rrjetet sociale të dielën duke shqyrtuar punën e qeverisë në javën e kaluar. Duke shkruar për ekonominë në veçanti, Mitsotakis tha: “Unë e di shumë mirë se inflacioni redukton një pjesë të të ardhurave dhe kjo rrjedhë e mirë e ekonomisë nuk ndihet nga të gjithë. Megjithatë, më besoni, është pikërisht kjo që na lejon të zbatojmë rritje të përhershme të pagave, pensioneve dhe shtesave në mënyrë që të mund të mbështesim familjet. Dhe kjo duhet të vazhdojë të ecë më shpejt se ekonomia evropiane, sepse kjo është e vetmja mënyrë për të kapërcyer hendekun midis pagave greke dhe atyre evropiane”.

Duke parë përpara zgjedhjeve të Parlamentit Evropian në Greqi në qershor, kryeministri grek tha gjithashtu se Demokracia e Re në pushtet kishte paraqitur një urdhër në Gjykatën e Lartë për të bllokuar partinë Spartiates nga kandidimi. Ai iu referua një nisme legjislative në vitin 2023 që çoi në një vendim të Gjykatës së Lartë që bllokonte organizatat kriminale që fshiheshin pas fasadave partiake. Mitsotakis përmendi gjithashtu se qeveria do të paraqesë së shpejti një kërkesë për disbursimin e fondeve të BE-së, për reforma historike që do të përmirësojnë infrastrukturën e rëndësishme si shëndetësia, arsimi, mbrojtja civile, zhvillimi i qëndrueshëm dhe jeta e përditshme e të gjithëve.

Për mjedisin, ai tha se Greqia është e treta në BE për sa i përket depërtimit të energjisë së erës dhe diellit, ndërsa një tjetër veprim mjedisor që ai përmendi ishte ndalimi i zhvillimit të turizmit në plazhet greke që shtrihen brenda zonave të mbrojtura. Kryeministri foli gjithashtu për veprime për kontrollin e çmimeve të mallrave që lidhen me festat greke të Pashkëve, inspektime shtesë të tregut dhe masa të tjera në drejtim të zgjidhjes së disponueshmërisë së ulët të pronave me qira për qytetarët grekë. /ANA-MPA

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,847
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024