Kina lëshon satelitin e ri me sensorë në distancë
Bota
Lexohet për: 1 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Kina tha të dielën se ka lëshuar një raketë transportuese Long March 2D, duke vendosur një satelit me sensorë në distancë në hapësirë. Raketa shpërtheu në orën 7:45 të mëngjesit (me orën e Pekinit) nga qendra e nisjes satelitore Xichang në provincën jugperëndimore të Sichuan dhe dërgoi satelitin Yaogan-42 02 në orbitën e paracaktuar, raportoi Xinhua News shtetëror. Lëshimi i fundit shënoi lëshimin e 17-të të raketës në vitin 2024 dhe fluturimin e 517-të në përgjithësi për familjen e raketave Long March, flotën e automjeteve të lëshimit me kuaj pune të vendit.

Raketa Long March 2D, e ushqyer nga shtytës të lëngshëm dhe me një shtytje ngritjeje prej 300 tonësh metrikë, është e aftë të lëshojë një anije kozmike 1.3 ton në orbitat sinkrone me diellin në afërsisht 700 kilometra në lartësi.

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
138
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024