Zbulohet vrima e madhe e zezë jo shumë larg Tokës
Bota
Lexohet për: 3 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Observatori Hapësinor Evropian (ESO) ka njoftuar se astronomët kanë identifikuar vrimën e zezë më masive yjore të zbuluar ndonjëherë në galaktikën tonë, çuditërisht afër Tokës. Sipas një punimi të botuar në revistën Astronomy and Astrophysics, vrima Gaia BH3 u vu re në të dhënat e mbledhura nga misioni Gaia i Agjencisë Evropiane të Hapësirës (ESA). Të dhënat treguan se ylli në sistemin e vrimave të zeza BH3 ishte tronditës në një mënyrë që tregonte se kishte një trup të padukshëm me masë të madhe që e tërheq atë me gravitetin e tij.

Të dhënat nga bashkëpunimi Gaia, si dhe të dhënat e mbledhura nga Teleskopi Shumë i Madh i ESO-s (VLT) dhe teleskopët e tjerë të observatorit tokësor, u përdorën për të përcaktuar masën e BH3. Vrimat e zeza yjore formohen nga kolapsi i yjeve masive, dhe ato të identifikuara më parë në Rrugën e Qumështit ishin mesatarisht rreth 10 herë më masive se Dielli. Vrima e dytë e zezë yjore më masive e zbuluar në galaktikën tonë, Cygnus X-1, ka "vetëm" 21 masa diellore.

Ajo që është veçanërisht interesante në lidhje me zbulimin e ri është se BH3 është jashtëzakonisht afër Tokës - është vetëm 2000 vit drite larg në yjësinë Shqiponja, duke e bërë atë vrimën e dytë të zezë të njohur afër Tokës. Më i afërti i zbuluar deri më tani është BH1, i cili është rreth 1500 vjet dritë larg, por ka një masë prej "vetëm" 10 masa diellore. BH3 u gjet ndërsa ekipi shqyrtoi vëzhgimet nga misioni Gaia i ESO-s, i cili harton pozicionet dhe lëvizjet e rreth dy miliardë yjeve në Rrugën e Qumështit.

"Askush nuk priste të gjente një vrimë të zezë masive të pazbuluar deri më tani," tha anëtari i bashkëpunimit të Gaia, Pasquale Panuzzo, një astronom në Qendrën Kombëtare për Kërkime Shkencore (CNRS) në Observatoire de Paris - PSL në Francë. "Ky është një zbulim kërkimor që ndodh një herë në jetë," shtoi ai. Për të konfirmuar zbulimin e tyre, bashkëpunimi Gaia përdori të dhëna nga observatorë me bazë tokësore, duke përfshirë instrumentin Ultraviolet dhe Visual Echelle Spectrograph (UVES) në VLT të ESO-s, që ndodhet në shkretëtirën Atacama të Kilit. Vrimat e zeza formohen nga kolapsi i yjeve gjigantë dhe rriten duke gëlltitur gaz, pluhur, yje dhe vrima të tjera të zeza që ndodhen aty pranë.

Vrimat e zeza të njohura aktualisht ndahen në dy kategori: vrima të zeza me masë yjore, masa e të cilave është disa deri në disa dhjetëra herë më e madhe se ajo e Diellit; dhe vrimat e zeza supermasive, përbindëshat kozmikë që mund të kenë një masë prej disa milionë deri në 50 miliardë herë më të madhe se Dielli. BH3 është aktualisht vrima e zezë yjore më e madhe e njohur në Rrugën e Qumështit, e dyta në masë pas vrimës së zezë supermasive Shigjetari A* në qendër të galaktikës. Vrimat e zeza me masë të ndërmjetme, të cilat kanë një masë midis 100 dhe 100.000 herë më të madhe se Dielli, janë më të pakapshmet në univers.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024