​Dhoma e Përfaqësuesve miraton legjislacionin që mund të ndalojë TikTok në SHBA
Bota
Lexohet për: 4 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Një ndalim i mundshëm i SHBA-së kundër TikTok bëri një hap të madh drejt realizimit të shtunën, pasi ligjvënësit e Dhomës së Përfaqësuesve miratuan një projekt-ligj që synon aplikacionin si pjesë e një pakete të gjerë ndihme për Izraelin dhe Ukrainën. Vota dypartiake prej 360-58 shënon humbjen e fundit për TikTok në Uashington, pasi kompania e luftuar e mediave sociale me 170 milionë përdorues amerikanë lufton për mbijetesë nën pronësinë e saj aktuale nga ByteDance, kompania e saj mëmë kineze. Projektligji i miratuar nga Dhoma e Përfaqësuesve i ngjan shumë një versioni të mëparshëm të miratuar në mars që do të ndalonte TikTok në SHBA, nëse nuk gjen një pronar të ri dhe shpejt.

Duke ia bashkangjitur projektligjin TikTok financimit për pajisjet ushtarake ukrainase dhe mbrojtjen raketore izraelite, republikanët e Dhomës së Përfaqësuesve ushtronin presion mbi ligjvënësit e Senatit që të marrin në konsideratë të gjithë paketën me një votim të vetëm lart ose poshtë. Analistët e politikave presin që Senati ta marrë shpejt paketën e ndihmës, duke i dhënë asaj shanse të larta për miratim. Presidenti Joe Biden ka thënë më parë se do të firmoste legjislacionin TikTok nëse ai arrin në tryezën e tij. Versioni i projektligjit të miratuar të shtunën, nëse nënshkruhet, do t'i jep TikTok 270 ditë për të gjetur një pronar të ri, nga afërsisht gjashtë muajt e parashikuar në versionet e mëparshme të legjislacionit. Projektligji i jep gjithashtu Shtëpisë së Bardhë një mundësi për të zgjatur afatin edhe 90 ditë të tjera nëse presidenti përcakton se ka progres drejt një shitjeje.

TikTok e ka kundërshtuar projektligjin dhe ka zhvilluar një fushatë intensive lobimi në një përpjekje për të mposhtur legjislacionin, duke argumentuar se ai shkel të drejtat e amendamentit të parë të përdoruesve dhe kërcënon bizneset e vogla. TikTok ka lënë të kuptohet se mund të padisë për të bllokuar legjislacionin e Dhomës së Shpërndarjes, duke u thënë përdoruesve në mars se planifikon të vazhdojë të luftojë, "duke përfshirë (duke) ushtruar të drejtat tona ligjore". Deri këtë javë, ligjvënësit e Senatit kanë qenë të ndarë në lidhje me propozimin e Dhomës për një shitje të detyruar të TikTok. Kjo ndryshoi pasi Dhoma zbuloi draftin e saj të fundit që përmban një afat më të gjatë. Dhe në ditët përpara votimit të Dhomës së Përfaqësuesve të shtunën, udhëheqësi i shumicës në Senat, Chuck Schumer theksoi urgjencën e miratimit të ndihmës së huaj. Të shtunën, Schumer tha në komentet në senatin se ka një marrëveshje tentative që dhoma të marrë paketën e ndihmës së huaj të martën. E gjithë kjo sugjeron një probabilitet mjaft të lartë që ligji i TikTok të kalojë, tha Paul Gallant, një analist politikash në firmën e kërkimit të tregut Cowen Inc. Gallant vlerëson shanset për miratimin e Senatit në 80%. "Ne besojmë se TikTok nuk ka gjasa të hiqet nga paketa më e madhe," shkroi Gallant në një shënim kërkimor të premten, duke shtuar se Senati ka të ngjarë të marrë legjislacionin brenda një deri në dy javë, megjithëse udhëheqësit e Senatit kanë treguar se ai mund të miratohet edhe më shpejt. /CNN

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
195
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024