Përkeqësohet moti në Jemen, raportohet për viktima
Bota
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Një vdekje është raportuar në provincën Hadramawt të Jemenit pas shirave të rrëmbyeshëm që ranë në rajonin e Gjirit Persik duke shkaktuar dëme masive në disa vende. Sipas raporteve paraprake, reshjet e dendura të shiut dhe erërat e forta shkaktuan dëme në të paktën 33 rrjete elektrike vetëm në Hadramawt, përveç shkatërrimeve masive në pronat publike. Jemenasit në mediat sociale postuan foto dhe video të dëmeve të mëdha që preku zona të shumta në Jemen.

Zëvendësguvernatori i provincës Hadramawt për Çështje Teknike, Ameen BaRziq, tha se raportet fillestare tregojnë për vdekjen e një qytetari, përveç dëmtimit të rrugëve publike të asfaltuara dhe tokave të ndryshme bujqësore. Ai shtoi se dëme të konsiderueshme janë raportuar në tokat bujqësore, autostrada, energji elektrike dhe rrjetet e ujit. Enti i Shërbimit Gjeologjik dhe Burimeve Minerale në Hadramaut shprehu shqetësimin lidhur me mundësinë e rrëshqitjes së dheut drejt qytetit  Mukalla. Drejtori i Entit, Fayez Basra, paralajmëroi banorët të kërkojnë strehim në vende tjera më të sigurta. Ai tha se qyteti i vjetër Mukalla është ndër zonat më të rrezikuara nga rrëshqitjet e dheut. “Porti i Mukallës përbën rrezik për kalimin e makinave, për shkak të çarjeve dhe çarjeve në formacionin shkëmbor”, tha ai.

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,847
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024