​10 fakte për hitet e muzikës kult që ndoshta nuk i keni ditur
Magazina
Lexohet për: 6 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Ju sjellim dhjetë fakte për këngët e shndërruara në hite të muzikës kult, të cilat ndoshta i keni harruar.

Bruce Springsteen - Born in the USA

Albumi i vetëtitulluar i Springsteen ishte CD-ja e parë komerciale e lëshuar në SHBA.

Otis Redding - (Sittin' on) Dock of the Bay

Bilbili i paharruar në fund të një prej këngëve të tij më të njohura u fut krejt rastësisht, pasi Otis harroi se duhej të këndonte në pjesën e mbylljes së këngës. Tingëlloi mirë dhe e mbajtën.

Led Zeppelin - Stairway to Heaven

Kjo është një këngë e mrekullueshme, por një këngë e mrekullueshme që është luajtur shumë herë. Për më tepër, në vitet shtatëdhjetë ishte kënga më e kërkuar në radio, dhe këngëtari Robert Plant mendoi se ishte lodhur duke e luajtur, i cili dikur i premtoi një mijë funte një radio që njoftoi se nuk do ta luante më.

Sir Mix-a-Lot - Baby Got Back

Ky dedikim, pavarësisht subjektit të tij, për termat e atëhershëm, tronditës, u bë një nga këngët më të njohura të vitit 1992 dhe vetëm I Will Always Love You nga Whitney Houston e hoqi atë nga kryet e top-listave.

Ajo që ndoshta nuk e dini është se kënga i kushtohet bythës së Jennifer Lopez. Në vitin 2014, reperi pranoi në revistën Vanity Fair se ishte frymëzuar nga kërcimi i saj në spektaklin In Living Color.

Guns N Roses - November Rain

Përveçse është një nga këngët më të gjata që ka arritur ndonjëherë në numrin një në listat e Billboard, November Rain është gjithashtu një nga videoklipet më të shtrenjta të regjistruara ndonjëherë. Sigurisht, ishte ideja e Axl Rose, i cili në atë kohë regjistroi vetëm "çdo gjë epike".

Çmimi total i videos ishte 1 milion e 500 mijë dollarë, dhe regjistrimi i koncertit që shfaqet në video nuk është regjistruar në koncert, por janë punësuar ekstra për të mbushur hapësirën, gjë që shpjegon pjesërisht pse kostot e regjistrimit janë rritur. kaq shume.

Roxette - It Must Have Been Love

Kënga e grupit të njohur suedez u bë hit disa herë. Hera e parë ishte kur u publikua në vitin 1987, pastaj kur u ribotua tre vjet më vonë për qëllimet e filmit Pretty Woman, dhe më pas kur u shfaq në versionet vendase dhe spanjolle. Në fakt, ishte një hit i madh.

Një detaj më pak i njohur është se fillimisht supozohej të ishte një hit i Krishtlindjes, por "It's a hard Christmas Day" u zëvendësua me "It's a hard's winter" dhe hyrja e këngës u shkurtua për shkak se e kërkuan producentët e filmit. Ishte kënga e dytë më e njohur e vitit 1990 pas Hold On të Willson Phillips.

REM - Everybody Hurts

R.E.M. është një nga grupet më të mëdha rock të të gjitha kohërave, dhe për fat të mirë ata e konfirmuan këtë me sukses të jashtëzakonshëm komercial. "Everybody Hurts" mund të mos jetë hiti i tyre më i madh, por sigurisht që është një nga këngët më të njohura që ata kanë regjistruar.

Sipas një sondazhi të vitit 2012, ajo është gjithashtu një nga këngët më të trishta të të gjitha kohërave, duke mposhtur Elton's Candle in the Wind në kategorinë "këngët më dëshpëruese të të gjitha kohërave".

Billy Ray Cyrus - Achy Breaky Heart

Këngëtari i njohur i zhanrit country me këtë këngë mori hitin e tij më të madh, por në të njëjtën kohë siguroi një vend në listat e këngëve më të këqija të të gjitha kohërave.

Ai u tall aq shumë sa Cyrus vendosi të merrte batutat me vete dhe të bënte parodi në shfaqjen e vajzës së tij, dhe në vitin 2014 ai regjistroi një remiks hip-hop me reperin Buck 22 dhe ‘alienët’ që vallëzonin në mënyrë provokuese.

Aqua – Barbie Girl

Në fund të viteve nëntëdhjetë, Barbie Girl ishte një nga këngët më të njohura dhe më të urryera të vitit, dhe ndër ata që e urrenin ishin krijuesit e kukullës që këndonte, Mattel.

Për më tepër, grupi u dërgua në gjykatë për pretendimin se Aqua kishte shkelur të drejtat e autorit duke i shtyrë fansat të besonin se Mattel qëndronte pas këngës. Shtëpia botuese ngriti kundërpadi për shpifje dhe gjykata bëri gjënë më të zgjuar të mundshme dhe i hodhi poshtë të dyja pretendimet.

Radiohead - Creep

Nuk është sekret që anëtarët e grupit nuk janë tifozë shumë të mëdhenj të popullaritetit të hitit të tyre më të madh. Arsyeja është ndoshta se fansat në një kohë kërkuan që grupi të luante vetëm atë këngë.

Meqë ra fjala, kënga u frymëzua nga një vajzë që Thom Yorke e kishte dashuruar, por tërhoqi vëmendjen e atyre që Yorke nuk donte t'i frymëzonte. Një burrë i cili vuante dënimin për vrasje ka shkruar një letër në të cilën pretendonte se ai ishte “rrëshqitësi” në këngë dhe se zërat në kokën e tij e bënë atë të kryente vrasjen. Nuk është e vështirë të supozohet se anëtarëve të grupit nuk u pëlqeu kjo.

East  17 -  Stay Another Day

Ata që janë më të rritur ndoshta e mbajnë mend grupin britanik të djemve që dikur shkëlqenin dhe digjnin.

Hiti i tyre i madh tregon gjithçka që nuk është në rregull me industrinë e muzikës. Edhe pse shumë e konsiderojnë si një ndarje, autori i këngës, Tony Mortimer ia ka kushtuar këngën vëllait të tij, i cili u vetëvra. Mirëpo, industria muzikore ashtu siç është, vendosi që me një këngë intime për traumat personale, meqë u publikua në fundvit, të tërheqë edhe ata që janë në sezonin e blerjeve për Krishtlindje, kështu që këngës i shtuan kambanat.

Megjithatë, pavarësisht disa kundërshtimeve nëse ajo duhet trajtuar edhe si e tillë, shumë sot e konsiderojnë atë si një nga këngët më të bukura të Krishtlindjes.

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
301
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024