Politologu boshnjak: Grenell aleat i Vuçiqit, po mohon gjenocidin e Srebrenicës
Lajme
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Politologu nga Bosnja e Hercegovina, Jasmin Mujanoviq, ka kritikuar ish-emisarin amerikan për dialogun Kosovë-Serbo, Richard Grenell, për mohim të gjenocidit të Srebrenicës.

Në llogarinë e tij në X, Mujanoviq tha se ky është “një moment i jashtëzakonshëm në historinë politike të SHBA-së dhe më i errëti sipas shenjave për Bosnjën dhe Ballkanin”.

“Richard Grenell, një bashkëpunëtor i ngushtë i Presidentit të Serbisë, të lidhur me Rusinë, Vuçiq, dhe me shumë mundësi Sekretari i ardhshëm i SHBA-së, del si mohues i gjenocidit të Srebrenicës. Një moment i jashtëzakonshëm në historinë politike të SHBA-së dhe më i errëti sipas shenjave për Bosnjën dhe Ballkanin”, tha ai.

Ky reagim erdhi pasi Grenell në llogarinë e tij në X tha se jo të gjitha krimet e luftës duhen të cilësohen si krime lufte

Ai tha politika duhet të qëndrojë larg këtij etiketimi të ndjeshëm, por të rëndësishëm.

“Kjo është kaq e vërtetë. Gjermanët po nxisin një rezolutë të OKB-së për të etiketuar një gjenocid 29 vjet pas faktit”

“Jo të gjitha krimet e luftës duhet të etiketohen si gjenocid. Shtytja e disa krimeve të tjera të luftës në etiketën e Gjenocidit dobëson atë që bëri qeveria e atëhershme gjermane në vitin 1941”.

“Mbajeni politikën larg këtij etiketimi të ndjeshëm, por të rëndësishëm”, tha Grenell.

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,245
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024